Ivan Perisic, omul de la care a pornit dezastrul pentru FC Barcelona. Jucătorul de 25 de milioane de euro a participat în 2017 la un turneu profesionist de volei

Ivan Perisic a avut un rol foarte important în meciul Barcelona-Bayern Munchen, în ceea ce specialiștii au spus că este finala din „sferturile” Champions Laegue. Jucătorul croat a înscris golul de unde a început căderea formației catalane.

Era minutul 22 când Gnabry a intrat în careu și i-a pasat lui Perisic. Mingea șutată în forță de mijlocaș, din unghi, a ajuns în plasa porții adverse deși Ter Stegen a atins balonul. A fost golul de 2-1 pentru formația din Munchen (VIDEO AICI). Și când te gândești că bavarezii nu au fost foarte convinși să-l transfere din prima. În 2019 au plătit celor de la Inter Milano 5 milioane pentru împrumutul pe un an. Au mai plătit încă 20 de milioane pentru transferul definitiv. Ivan Perisic are două goluri în această ediție de Champions League. A marcat și în turul precedent, în confruntarea cu Chelsea.

Ivan Perisic a mai jucat de-a lungul carierei pentru Sochaux-Montbeliard, KSV Roeselare, Club Brugge KV, Borussia Dortmund, Wolfsburg și Internazionale Milano.

În anul 2017, jurnaliștii din țara natală l-au găsit un turneu mondial de volei pe plajă. A părăsit competiția, încă din primul tur, cu zâmbetul pe buze. Tot zâmbind îl găsim și în partida cu FC Barcelona- Bayern Munchen. Are toate motivele. Echipa din Bavaria a înscris 4 goluri în primele 31 de minute ale duelului cu formația catalană.

Publicat: 14 08. 2020, 22:47
Actualizat: 15 08. 2020, 01:24