Zlatan Ibrahimovic, show total în derby-ul Inter – Milan! Suedezul, în formă maximă după ce a învins coronavirusul. A reușit dubla, dar a ratat și un penalty | VIDEO

Zlatan Ibrahimovic a trecut repede peste infecția cu noul coronavirus! În formă maximă, suedezul a demonstrat de ce este în stare în prima repriză a derby-ului Inter – Milan, izbutind să marcheze de două ori în poarta lui Handanovic.

UPDATE 21:00: Derby-ul dintre Inter și Milan s-a încheiat cu scorul de 2-1, iar echipa lui Ciprian Tătărușanu este pe primul loc în Italia, cu o linie de clasament excelentă: patru victorii în patru etape, nouă goluri marcate și unul primit.

La pauză, Milan a condus-o pe Inter cu 2-1, după ce Ibrahimovic a făcut spectacol în doar 16 minute, izbutind o dublă.

Zlatan Ibrahimovic, dublă și penalty ratat în derby-ul Inter – Milan

Titular după ce „a învins” COVID-19, Zlatan a ratat un penalty în minutul 12 (pe care tot el l-a scos), însă sudezul a fost pe fază și a reușit să înscrie după ce balonul a fost respins în față de Handanovic.

În minutul 16, Zlatan a reușit dubla pentru oaspeți: ajuns la 39 de ani, suedezul a marcat fără probleme din centrarea lui Leao, iar Milan conducea cu 2-0. Pentru prima oară din 1973 încoace, Milan a ajuns la 24 de meciuri consecutive cu gol marcat în Serie A.

Finalul reprizei a aparținut însă lui Inter, care a fost aproape chiar să egaleze, după ce belgianul Lukaku a redus din diferență în minutul 29.

Inter – AC Milan | Echipele de start

INTER (3-4-1-2): 1 Handanovic – 33 D’Ambrosio, 6 de Vrij, 11 Kolarov – 2 Hakimi, 77 Brozovic, 22 Vidal, 14 Perisic – 23 Barella – 9 Lukaku, 10 Lautaro.

AC MILAN (4-2-3-1): 99 G. Donnarumma – 2 Calabria, 24 Kjaer, 13 Romagnoli, 19 Hernandez – 4 Bennacer, 79 Kessie – 56 Saelemaekers, 10 Calhanoglu, 17 Leao – 11 Ibrahimovic.

Milan o va întâlni joi pe Celtic, în prima etapă a grupelor Europa League. Campioana Scoției a pierdut pe teren propriu derby-ul cu Rangers, echipa lui Ianis Hagi reușind să câștige cu scorul de 2-0.

De cealaltă parte, Inter se pregătește de Liga Campionilor: echipa lui Antonio Conte are meci cu nemții de la Monchengladbach.

Publicat: 17 10. 2020, 21:02
Actualizat: 17 10. 2020, 21:06