S-a amânat sărbătoarea de sub Vezuviu! Salernitana le-a dat planurile peste cap celor de la Napoli! | GALERIE FOTO

S-a amânat sărbătoarea se sub Vezuviu! Salernitana le-a dat planurile peste cap celor de la Napoli!
Vezi galeria foto - 8 poze

Napoli a remizat pe teren propriu cu Salernitana, scor 1-1, în etapa cu numărul 32 din Serie A, și nu a reușit astfel să profite de înfrângerea suferită de Lazio la Milano, cu Inter, scor 1-3, și să devină matematic noua campioană a Italiei încă din această rundă.

Așa cum era de așteptat, arena din Napoli a fost asaltată de fanii nerăbdători să trăiască acest moment istoric, pentru unii unic de-a lungul întregii vieți, care însă nu s-a mai produs, dar a fost doar amânat.

După o primă repriză destul de anostă, încheiată cu scorul de 0-0, Mathias Olivera a deblocat tabela în minutul 62 și a declanșat nebunia pe stadionul lui Diego Armando Maradona, care a „erupt” pur și simplu, lăsând în urmă un fum de un albastru intens, culoare care a cuprins întregul oraș în ziua acestui meci.

Sărbătoarea napoletanilor a fost stricată însă de senegalezul Boulaye Dia, care a marcat un gol superb în minutul 84 și a amânat astfel sărbătoarea din orașul de sub Vezuviu.

După această etapă, Napoli are un avans de 18 puncte față de Lazio, ocupanta poziției secunde, când au mai rămas de disputat 6 runde din acest sezon. Practic, echipa antrenată de Luciano Spalletti mai are nevoie doar de un punct în aceste partide pentru a deveni campioana Italiei pentru a treia oară în istorie. Acel punct poate fi obținut joi, atunci când Napoli se deplasează la Udine, pentru meciul cu echipa locală, Udinese.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest meci:

Napoli (4-3-3): Meret- Di Lorenzo, Kim, Rrahmani, Olivera- Zambo Anguissa, Lobotka, Zielinski- Lozano, Osimhen, Kvaratskhelia
Rezerve: Elmas, Raspadori, Juan Jesus, Simeone, Ndombele, Bereszynski, Demme, Gaetano, Gollin, Marfella, Ostigard, Zedadka, Zerbin
Antrenor: Luciano Spalletti

Salernitana (3-4-2-1): Ochoa- Daniliuc, Gyomber, Pirola- Mazzocchi, Coulibaly, Vilhena, Bradaric- Candreva, Kastanos- Dia
Rezerve: Botheim, Bohinen, Piatek, Sambia, Lovato, Bonazzoli, Bronn, Fiorillo, Iervolino, Maggiore, Caviglia, Sepe, Troost-Ekong
Antrenor: Paulo Sousa

Publicat: 30 04. 2023, 17:58
Actualizat: 30 04. 2023, 18:17