Răzvan Marin, gol spectaculos după o cursă impresionantă printre cinci adversari, în Verona – Cagliari | VIDEO

Răzvan Marin a marcat primul său gol în Italia, în Verona – Cagliari, meci din etapa a 10-a din Serie A. Mijlocașul român a reușit să înscrie în minutul 49 golul egalizator, de 1-1, acesta fiind și scorul final al partidei.

Faza după care Răzvan Marin a reușit să se treacă pe lista marcatorilor a fost una de-a dreptul spectaculoasă. Internaționalul român a primit o pasă filtrantă în lung de linie, cu trei adversari în spate, de care a trecut, fiind întâmpinat de cei doi fundași centrali ai Veronei, moment în care a șutat pe jos, simplu, din cădere.

Răzvan Marin, gol impresionant după o cursă printre cinci adversari, în Verona – Cagliari 1-1 | VIDEO

Cursa impresionantă printre cei cinci adversari i-a făcut pe coechipierii lui Marin de la Cagliari să îl întâmpine cu bucurie și să îl ia în brațe. Atacantul Pavoletti, cel care l-a și „servit” pe Marin, l-a felicitat imediat după reușita pe care, cel mai probabil, românul nu o va uita niciodată.

Vezi aici VIDEO cu golul marcat de Răzvan Marin în Verona – Cagliari 1-1

În minutul 83, antrenorul sarzilor, Eusebio Di Francesco, a considerat că Răzvan Marin trebuie să ia loc pe banca de rezerve, astfel că a fost înlocuit cu Christian Oliva.

Răzvan Marin, scapă de presiune, pentru un moment. I se reproșa constant că nu urcă în atac

Golul lui Răzvan Marin, din acțiune, după o cursă ofensivă de mare efect, vine în momentul cel mai bun pentru fostul jucător de la Viitorul. Presa, dar și antrenorul său, într-un mod tacit în cadrul conferințelor de presă, au subliniat constant că pentru a se impune în sistemul de joc al lui Cagliari, Marin trebuie să urce mai mult cu mingea și să producă pericol pentru defensiva adversă, aceasta fiind filosofia de joc pe care și-o propune formația din Sardinia.

Partida dintre Verona și Cagliari s-a încheiat la egalitate, 1-1, Zaccagni fiind marcatorul gazdelor, gol înscris în minutul 21. Veronezii ocupă astfel locul 8 în Serie A, în timp ce sarzii se poziționează doar pe 11, nesatisfăcător întrucât obiectivul echipei antrenate de Di Francesco în acest sezon este clasarea pe un loc de calificare în cupele europene.

sursa foto reprezentativă: captură digisport.ro

Publicat: 06 12. 2020, 15:29
Actualizat: 06 12. 2020, 15:50