Radu Drăgușin, o nouă seară de neuitat! Fundașul român a debutat și în Serie A, în tricoul lui Juventus

Radu Drăgușin a debutat azi și în Serie A, după ce a bifat primul meci în tricoul lui Juventus în Liga Campionilor, în victoria cu Dinamo Kiev, scor 3-0.

Fundașul în care campioana Italiei își pune mari speranțe a bifat cinci minute în victoria obținută de Juventus cu Genoa, scor 3-1.

Cristiano Ronaldo a reușit o dublă pe „Luigi Ferraris”, iar Juventus este la egalitate cu Napoli, după ce a ajuns la 23 de puncte.

Radu Drăgușin, debut în Serie A pentru Juventus

Rezervă neutilizată în derby-ul cu Torino, atunci când fanii lui Juventus l-au cerut în teren, Radu Drăgușin a bifat duminică primele minute în Serie A.

Radu Drăgușin a fost introdus de Andrea Pirlo în minutul 90 al partidei cu Genoa, în locul lui Matthijs de Ligt, imediat după golul al treilea reușit de Juventus.

La Torino, există un mare optimism pentru un nou contract cu Drăgușin. În cazul lui Drăgușin, semnătura îi aparține impresarului Oscar Bentancourt, care l-a asistat încă de când a venit în Italia. „Agenții 007” ai lui Juventus l-au luat pe Radu din România, smulgându-l de la Atletico Madrid, care avea o opțiune de cumpărare cu clubul care l-a crescut”au scris jurnaliștii de la „Gazzetta dello Sport”, după ce fundașul României U21 a debutat în Liga Campionilor.

Radu Drăgușin speră să fie om de bază la Euro U21 de anul viitor: România a picat într-o grupă cu Ungaria, Olanda și Germania. Toate meciurile tricolorilor se vor disputa la Budapesta.

Florin Manea, impresarul lui Radu Drăgușin: ”Radu i-a impresionat pe mulți. Au fost și alte cluburi interesate, dar Juventus a insistat. Radu m-a întrebat unde ar putea ajunge un mare fundaș, de aceea a ales Juventus. Chelsea l-a dorit, de asemenea. Dar la Juventus îl are ca model pe Cristiano Ronaldo! Acum 3 ani îl vedea la televizor, acum joacă alături de el. Așa se împlinesc visele. Radu trage din greu, vine cu două ore mai devreme la sală, are și nutriția adecvată”.

Publicat: 13 12. 2020, 23:33
Actualizat: 16 12. 2020, 00:09