La Gazzetta dello Sport îl pune la zid pe Vlad Chiricheș, după Sassuolo – Inter 0-3: „Dezastruos, îi oferă golul lui Alexis Sanchez”

sursă foto: captură Digisport
Vezi galeria foto - 6 poze

Cotidianul La Gazzetta dello Sport a analizat prestația negativă a lui Vlad Chiricheș din Sassuolo – Inter 0-3, din etapa a noua din Serie A. Fundașul român s-a precipitat la primul gol al nerazzurrilor, înscris de Alexis Sanchez, și a înscris în propria poartă ulterior, stabilind scorul pauzei.

După cele întâmplate, ghinionul s-a dovedit a fi unul complet în minutul 42, atunci când căpitanul naționalei României s-a accidentat și a fost înlocuit cu Marlon.

Vlad Chiricheș, criticat aspru de jurnaliștii de la La Gazzetta dello Sport după Sassuolo – Inter 0-3

Jurnaliștii italieni au catalogat prestația fotbalistului român ca fiind una execrabilă, care a influențat major rezultatul total pe neplacul antrenorului Roberto De Zerbi.

„Un Chiricheș dezastruos îi oferă golul lui Sanchez și înscrie în propria poartă, iar Gagliardini stabilește scorul final în a doua repriză”, au titrat cei de la La Gazzetta dello Sport în cronica partidei Sassuolo – Inter.

Vlad Chiricheș s-a accidentat din nou. A vrut să vină accidentat la naționala României

Vlad Chiricheș a evoluat în acest sezon pentru Sassuolo în 8 partide și abia revenise după o accidentare ce nu i-a permis prezența la ultimele două acțiuni ale naționalei.

După meciul bun făcut împotriva lui Napoli, scor 2-0 pentru Sassuolo, în etapa a șasea din Serie A, fundașul român s-a ales cu o nouă accidentare, iar Mirel Rădoi a primit o lovitură grea.

Selecționerul României a dezvăluit că Vlad Chiricheș a vrut să vină accidentat la echipa națională, însă RMN-ul făcut de fostul jucător de la FCSB a arătat că apărătorul nu avea cum să joace în Liga Națiunilor și în amicalul cu Belarus.

„Chiricheș este unul dintre liderii naționalei, căpitanul nostru de echipă! Chiar și la convocarea trecută s-a pus la dispoziția noastră. Și acum a vrut să vină, dar rezultatele RMN-ului ne arată că el nu poate să facă nici măcar alergare ușoară. Vedeau și jucătorii ce înseamnă un fotbalist cu o grămadă de meciuri în Serie A, căpitan, meciuri în cupele europene. E o pierdere pentru noi, ca staff”, declarase Mirel Rădoi, într-o conferință de presă organizată înainte de ultimele două acțiuni ale naționalei.

sursă foto: captură Digisport.ro

Publicat: 28 11. 2020, 19:35
Actualizat: 28 11. 2020, 19:49