Juventus – AC Milan 0-3. Torinezii riscă să rateze Liga Campionilor | VIDEO

TURIN, ITALY - May 09, 2021: Cristiano Ronaldo of Juventus FC is challenged by Fikayo Tomori of AC Milan during the Serie A football match between Juventus FC and AC Milan.,Image: 610096156, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia

AC Milan a reușit o victorie mare pe terenul lui Juventus! Echipa lui Stefano Pioli s-a impus cu 3-0 și torinezii riscă să rateze prezența în Liga Campionilor.

Fosta campioană a Italiei a demonstrat de ce nu e pe podium în Serie A și a pierdut clar duelul cu Milan, care a condus la pauză cu 1-0.

Cu 72 de puncte, AC Milan a egalat-o pe Atalanta, în timp ce Juventus este doar pe locul 5.

Juventus – AC Milan 0-3. Oaspeții au ratat și un penalty

Coșmarul lui Juventus a început în prelungirile primei reprize: atunci, Brahim Diaz a marcat un gol superb, validat cu ajutorul VAR, după ce s-a analizat un henț al jucătorului împrumutat de Milan de la Real Madrid.

În minutul 55, Milan, cu Ciprian Tătărușanu doar rezervă, putea să facă 2-0, dar Kessie a ratat o lovitură de la 11 metri. A fost al cincilea penalty ratat de fosta campioană a Italiei în acest sezon de Serie A, iar în primele ligi din Europa doar Eibar a mai avut o astfel de contraperformanță.

Până la urmă, Juventus n-a profitat de această șansă, iar oaspeții au marcat de încă două ori, fără Ibrahimovic pe teren.

Ante Rebic a majorat avantajul echipei lui Pioli cu o execuție excelentă, iar Tomori a stabilit scorul final, 0-3, cu o lovitură de cap, devenind primul englez care înscrie pentru AC Milan, de la David Beckham încoace.

Echipele de start:

JUVENTUS (4-4-2): Szczesny – Cuadrado, De Ligt, Chiellini, Alex Sandro – McKennie, Bentancur, Rabiot, Chiesa – Morata, Cristiano Ronaldo.

MILAN (4-2-3-1): Donnarumma – Calabria, Kjaer, Tomori, Théo Hernandez – Bennacer, Kessie – Saelemaekers, Brahim Diaz, Calhanoglu – Ibrahimovic.

10 ani au trecut de la ultima victorie obținută de Milan pe terenul lui Juventus. În martie 2011, Gattuso a fost cel care a adus victoria

Publicat: 09 05. 2021, 23:53
Actualizat: 10 05. 2021, 00:03