Inter urcă pe locul 1 în Serie A, după victoria cu Lazio. Eternul duo Lukaku & Lautaro a devastat apărarea lui Simone Inzaghi | VIDEO

Inter a învins-o categoric pe Lazio, scor final 3-1, și devine lider în Serie A, după o nouă demonstrație de forță a cupului din atac format din Romelu Lukaku și Lautaro Martinez. „I nerazzurri” au profitat de înfrângerea lui Juventus și a lui AC Milan, din cea de 22-a etapă a campionatului italian, și au urcat pe locul 1. Radu Ștefan a fost doar rezervă la oaspeți.

Lazialii au venit la Milano cu speranțe mari, pe fondul unei serii de victorii incredibile în campionat, de 7 victorii consecutive, însă planurile le-au fost date peste cap de formația lui Conte, aflată în mare sete de izbândă după ce rivalii de la Milan și Juventus au pierdut.

Inter e noul lider din Serie A după ce a învins-o categoric pe Lazio, 3-1. Romelu Lukaku și Lautaro Martinez și-a făcut numărul din nou

Simone Inzaghi a sperat să o domine pe Inter, printr-o posesie prelungită, care să anihileze atacurile incisive ale „cuginilor” din nordul Italiei, însă aceeași Lukaku și Lautaro Martinez nu au iertat. Balul a fost deschis în minutul 22 atunci când belgianul de 27 de ani a înscris din penalty, pentru ca în în ultimul minut al primei reprize să facă dubla.

În partea a doua a meciului, diferența a fost redusă de Escalante, care a deviat mingea cu succes, fiind aflat în zid, după lovitura liberă executată de Sergej Milinkovic-Savic.

În minutul 64, Lautaro Martinez a liniștit complet apele, spre bucuria maximă a lui Antonio Conte, care își duce echipa pe primul loc în Serie A, în ciuda contestatarilor care au criticat aspru eliminarea cu Juventus, din semifinalelei Cupei Italiei.

Ștefan Radu, doar rezervă în Inter – Lazio. „I nerazzurri” speră la scudetto, după ce au urcat pe locul 1 în Serie A

La Lazio, Ștefan Radu a fost rezervă neutilizată. „I biancocelesti” au ratat astfel urcarea în primele 5 din Serie A, și se poziționează după înfrângerea de la Milano doar pe 7, cu 40 de puncte acumulate.

Formația nerazzura, prin victoria de duminică, face un punct peste AC Milan, liderul de până acum, și ajunge la cea de-a treia victorie consecutivă. Podiumul este completat de AS Roma, pe 3 în Serie A, cu 43 de puncte, după ce a câștigat facil, pe teren propiu, cu Udinese (3-0).

Milan și Juve au plătit în cea de-a 22-a rundă, cu două înfrângeri mai puțin așteptate: torinezii au fost învinși la limită, 1-0, cu Napoli, în timp ce echipa lui Silvio Pioli a pierdut surprinzător cu Spezia, una dintre surprizele acestei ediții de campionat.

Publicat: 14 02. 2021, 23:59
Actualizat: 15 02. 2021, 01:09