Ciro Immobile este în formă maximă înaintea returului cu CFR Cluj. Atacantul lui Lazio, autorul unei „doppietta” cu Salernitana

Ciro Immobile a fost autorul unei prestații excelente în Salernitana – Lazio 0-2, ultimul meci al capitolinilor înaintea returului cu CFR Cluj din UEFA Conference League. Atacantul italian a înscris ambele goluri ale formației sale în cea de-a doua repriză a partidei din etapa 23 a Serie A.

• Returul dintre CFR Cluj și Lazio va avea loc la Cluj-Napoca, joi, 23 februarie, de la ora 19:45. Partida va fi transmisă în format Live Video Online pe ProSport.ro

Ciro Immobile, autorul unei doppietta înaintea returului cu CFR Cluj, din Conference League

Pentru i biancocelesti, victoria era mai mult decât necesară în contextul luptei pentru un loc de Champions League. Egalitatea pe tabelă a durat 60 de minute, la finele cărora Ciro Immobile a deschis scorul după o centrare foarte bună a lui Marusic, din flancul drept.

Nouă minute mai târziu, vârful de 32 de ani a înscris din nou, din penalty de această dată, ca urmare a unui fault în propriul careu al portarului Luigi Sepe. Cu puțin timp înainte de final, Luis Alberto a ratat de la punctul cu var, execuția fiind parată de goalkeeper-ul advers.

Ciro Immobile a înscris două goluri în duelul din Serie A, cu Salernitana. Urmează meciul cu CFR Cluj. Sursă foto: Profimedia

Ciro Immobile a renăscut cu CFR Cluj

Interesant este că până la turul cu CFR Cluj, Ciro Immobile nu mai marcase într-un meci oficial de patru luni, timp în care a existat și pauza cauzată de disputarea Campionatului Mondial din Qatar 2022. Italianul are toate șansele să fie titular și în Gruia, antrenorul Maurizio Sarri intenționând să-i ofere continuitate pentru a atinge o formă cât mai bună.

„Immobile a înscris un gol dificil, dar asta este specialitatea lui. Sper ca reușita asta să-l limpezească puțin”, a declarat Maurizio Sarri la finele turului din Conference League.

Dan Petrescu a transmis că nu se dă bătut după meciul tur, încheiat cu 1-0 pentru capitolini. Antrenorul ardelenilor speră până la capăt, deși diferența de valoare este evidentă.

„Sunt favoriți și la meciul retur, dar fotbalul e fotbal. Noi vom încerca să câștigăm. Problema e că peste două zile noi vom juca un meci foarte important în campionat. Am jucat cu doi atacanți din primul minut, cred că e o dovadă de curaj. Am fost curajoși încă de la început, dar nu e suficient în fotbal”, a fost declarația „Bursucului”

Publicat: 19 02. 2023, 18:02
Actualizat: 19 02. 2023, 18:08