AC Milan – Juventus 1-3. Dubla lui Federico Chiesa și reușita lui McKennie aprind lupta la vârful Serie A și îi dau speranțe lui Andrea Pirlo

Federico Chiesa, dubla senzationala pentru Juventus, in optimile Ligii Campionilor, cu Porto

AC Milan s-a văzut învinsă miercuri, în fața lui Juventus, scor final 1-3, partidă din etapa a 16-a de Serie A. Federico Chiesa, atacantul piemontezilor, cu o dublă, și Weston McKennie au adus victoria care agită lupta la vârful clasamentului și o relansează pe Juve, aflată pe o pantă descendentă în ultimele etape.

„Diavolii” milanezi nu i-au avut la dispoziție pentru derby pe Zlatan Ibrahimovic, în continuare accidentat, respectiv Ante Rebic, depistat pozitiv cu COVID-19, cu o zi înainte de meci.

Oaspeții au început în forță derby-ul etapei, astfel că, în minutul 18, Federico Chiesa, atacantul transferat în vară de la Fiorentina, a deschis scorul, după o combinație de mare efect cu Paulo Dybala, italianul nu i-a dat astfel nicio șansă lui Donnarumma, mingea prinzând pământul înainte de a ajunge în plasă.

AC Milan – Juventus 1-3. Torinezii „aprind” lupta la scudetto și își cresc șansele revenirii pe primele poziții ale Serie A

Torinezii au încercat să calmeze jocul, pentru a nu risca foarte mult și pentru a conserva avantajul, însă cu patru minute înainte de finalul primei părți, Davide Calabria a restabilit egalitatea, după ce a fost „servit” excelent de portughezul Rafael Leao, în formă de zile mari în ultimele etape.

La revenirea de la vestiare, Andrea Pirlo și-a impus jocul și a dominat repriza secundă printr-o construcție bazată pe pase scurte. Cu un dram de inspirație la finalizare, Juve a preluat din nou conducerea în minutul 62, prin același Chiesa, urmat de Weston.

McKennie. Reușita americanului a „înghețat” total elanul pe care Stefano Pioli și-l dorea în ultimele minute și a închis tabela: 1-3.

Se anunță o luptă acerbă pentru scudetto! Inter și Roma completează primele patru poziții din Serie A

Este prima mare victorie a lui Andrea Pirlo pe banca lui Juventus și ar putea constitui o revenire în lupta pentru scudetto, anunțată ca fiind una dintre cele mai acerbe din ultimii ani.

După cea de-a 16-a rundă, AC Milan rămâne pe prima poziție în Serie A, cu 37 de puncte, în timp ce Juventus urcă pe 4, cu 30 de puncte, dar și o partidă mai puțin disputată.

Podiumul este completat în acest moment de Inter, clasată pe poziția secundă, chiar și după înfrângerea usturătoare cu Sampdoria, de la Genova, și de Roma, care a învins fără emoții la Crotone, cu 3-1.