„Intervenție incredibilă!” VIDEO | Parada cu care Ionuț Radu i-a făcut pe jurnaliștii italieni să exclame

Ionuț Radu (21 de ani) a debutat pentru Genoa în Serie A și echipa s-a a câștigat cu 2-0 meciul jucat pe teren propriu, contra lui Chievo. Profitând de faptul că mult mai experimentatul său concurent, Federico Merchetti, a încasat multe goluri în acest debut de sezond in Italia, Radu a intrat între buturile Genoei și a avut o prestație sigură.

Radu s-a remarcat printr-o intervenție spectaculoasă în timpul partidei cu Chievo, la 2-0 pentru Genoa, păstrând poarta intactă. Genovezii au câștigat fără emoții și au acumulat nouă puncte după cinci meciuri, aflându-se pe locul opt în clasamentul din Serie A.

Presa din Italia n-a trecut cu vederea prestația lui Ionuț Radu, depsre care a scris că „a salvat rezultatul cu o intervenție incredibilă”.

Goalkeeperul român a impresionat în ultima dublă a României U21, cu Portugalia (2-1) și Bosnai (2-0). În meciul cu lusitanii, Radu a avut mai multe intervenții sigure și a salvat un penalty decisiv pentru victoria reprezentativei antrenate de Mirel Rădoi, în minutul 90+9.

Intervenția lui Ionuț Radu poate fi urmărită la minutul 3:28, în clipul de mai jos:

Publicat: 27 09. 2018, 09:27
Actualizat: 27 09. 2018, 09:31