Inter a câștigat Supercupa Italiei în fața lui Juventus! Alexis Sanchez, decisiv în minutul 120

Inter a învins-o pe Juventus în Supercupa Italiei, scor final 2-1, după 120 de minute de joc. Alexis Sanchez a fost decisiv în Derby D’Italia, disputat pe San Siro, chiar la ultima fază.

Weston McKennie a deschis scorul cu o lovitură de cap, la jumătatea primei reprize, după o centrare perfectă a lui Alvaro Morata, însă avantajul de pe tabelă nu a durat mult. În minutul 34, Edin Dzeko a fost faultat în careul advers de Mattia De Sciglio, iar Lautaro Martinez a reușit egalarea din penalty.

Inter – Juventus 2-1. Alexis Sanchez a decis Supercupa Italiei în prelungiri

Rezultatul de la pauză s-a menținut și după cele 90 de minute, astfel că duelul a intrat în prelungiri. În minutul 120, chilianul lui Inter a profitat de ezitarea defensivei piemonteze, după o neînțelere între Alex Sandro și Giorgio Chiellini, iar nerazzurri au ridicat trofeul deasupra capului.

Inter a cucerit cea de-a șasea Supercupă, acesta fiind și primul trofeu al lui Simone Inzaghi la Milano. Ionuț Radu a fost rezervă la campioana Italiei.

Inter: Handanovic – Skriniar, De Vrij, Bastoni – Dumfries (Darmian 89), Barella (Vidal 89), Brozovic, Calhanoglu, Perisic (Dimarco 100) – Dzeko (Correa 75), Martinez (A. Sanchez 75)

Juventus: Perin – De Sciglio, Rugani, Chiellini, Alex Sandro – Bernardeschi (Arthur 79), Locatelli (Bentancur 91), Rabiot, McKennie – Kulusevski (Dybala 74) – Morata (Kean 88)

Publicat: 13 01. 2022, 09:09
Actualizat: 13 01. 2022, 09:15