Inter – Juventus 1-2!** Echipa lui Chivu cade pe locul șase, în afara cupelor europene!

Liderul din Serie A s-a impus în derby-ul Italiei și a acumulat 68 de puncte. Juventus a câștigat partida cu Inter, scor 2-1, meci disputat în deplasare.

Juventus a deschis scorul rapid prin Quagliarella în minutul 3, atacantul italian reușind un gol superb. În repriza a doua, Palacio a egalat în minutul 54, însă Matri și-a readus echipa în avantaj cinci minute mai târziu.

Lazio s-a impus în meciul contra Cataniei și a acumulat 50 de puncte trecând peste Inter în clasament. Echipa lui Cristi Chivu rămâne cu 47 de puncte și cade pe locul șase, în afara locurilor ce permit accesul în cupele europene.

Min. 90+3 Cambiasso a fost eliminat la ultima fază a meciului pentru un fault violent asupra lui Giovinco.

Min. 59 Quagliarella centrează de această dată, iar Matri atacă colțul scurt și înscrie!

Min. 54 Palacio egalează pentru gazde după ce a rămas singur cu Buffon.

Min. 3 Quagliarella deschide rapid scorul în derby-ul Italiei: șut fabulos, plasat fără speranțe pentru Handanovic.

În această seară, de la ora 16:00, Juventus poate face un pas decisiv către un nou titlu de campioană, dacă va trece de Inter Milano în ceea ce italienii numesc Derby d’Italia. Românul Cristi Chivu este anunțat ca titular în echipa cu care Andrea Stramaccioni va începe acest joc. Inter este în acest moment la 4 puncte de Fiorentina, ocupanta ultimului loc calificant în cupele europene.

Vezi mai jos echipele de start:

INTER MILANO: Handanovic – Ranocchia, Samuel, Chivu – Zanetti, Gargano, Kovacic, Pereira – Alvarez – Palacio, Cassano

Antrenor: Andrea Stramaccioni

JUVENTUS: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Padoin, Vidal, Pirlo, Marchisio, Asamoah – Quagliarella, Matri

Antrenor: Antonio Conte

Publicat: 30 03. 2013, 17:57
Actualizat: 30 03. 2013, 17:58