Înger și demon! Chiricheș a marcat pentru Napoli, după ce a început meciul cu o gafă șocantă! Ce a pățit în minutul 1. Fanii au explodat pe net | FOTO

• Napoli – Chievo 3-1 (Higuain 6, Chiricheș 38, Callejon 70 / Rigoni 2)

Vlad Chiricheș a fost înger și demon pentru Napoli, în partida cu Chievo, prima jucată de român în Serie A după o pauză de aproape trei luni.

Internaționalul român a fost folosit titular în partida Napoli – Chievo, pentru a suplini absența lui Raul Albiol (suspendat pentru cumul de galbene) și a comis o gafă imensă în chiar primul minut de joc, dar s-a revanșat în minutul 38, când a marcat golul de 2-1 pentru formația sa, după un corner.

Debut de meci de coșmar…

Chievo a deschis scorul în secunda 60 a partidei, prin Rigoni, după ce mijlocașul lui Chievo i-a „furat” mingea lui Chiricheș, în timp ce acesta încerca un dribling din postură de ultim apărător. Fără să fie inițial presat, Chiricheș și-a preluat prea larg o minge, după care a încercat să-și repare greșeala printr-un artificiu tehnic, în loc să paseze. Rigoni a fost pe fază și l-a deposedat, după care a scăpat singur cu Reina și a deschis scorul.

… și primul gol al carierei în Serie A

Din fericire pentru Chiricheș, Higuain a restabilit egalitatea rapid, cu un gol marcat în minutul 6. Însă nu a fost suficient pentru fundașul român! Acesta s-a revanșat în fața colegilor săi și a fanilor cu un gol marcat în minutul 38, prin care Napoli a preluat conducerea pe tabelă (2-1). Chiricheș l-a învins pe Bizzarri cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Jorginho (foto jos).

Până la final, pentru Napoli a mai marcat și Callejon (70), iar trupa lui Sarri continuă cursa de urmărire a liderului Juventus.

Napoli are 61 de puncte după 28 de etape, fiind la egalitate cu liderul Juventus, care are un meci mai puțin disputat. Torinezii o întâlnesc pe Atalanta, duminică, de la 16:00.