INCREDIBIL | După 30-0 și 38-0, a urmat un nou scor catastrofal pentru Micronezia. Cât s-a terminat meciul cu Vanuatu

După eșecuri cu 30-0 cu Tahiti și 38-0 cu Fiji, naționala Micronesiei a mai încasat o bătaie zdravănă, 46-0 cu Vanuatu, la Jocurile Pacificului

Nefiind afiliată la FIFA, naționala Under 23 a Microneziei nu va intra în cartea recordurilor forului internațional. Însă, cu siguranță, scorurile înregistrate în grupa Jocurilor Pacificului sunt incredibile! În primul meci al grupei, Micronezia a pierdut cu 30-0 în fața naționalei din Tahiti. „Nu-i nimic”, și-au zis jucătorii, înaintea meciului cu Fiji. Atunci, au pierdut cu 38-0, după ce adversarii nu au marcat între minutele 22 și 32, iar la pauză, Micronezia a introdus un mijlocaș în poartă. Față de prima repriză, când a scos mingea din poartă de 21 de ori, în partea secundă nu a încasat decât 17 goluri!

A urmat, însă, ultimul joc din grupă, cel cu Vanuatu. Loviturile de la 6 metri au fost executate de atacant, iar niciuna dintre ele nu a trecut mijlocul terenului. Rezultatul? 46-0!!!! Vanuatu trebuia să câștige cu minimum 30-0 pentru a se califica, iar jucătorii s-au motivat și au înscris aproape un gol la fiecare două minute pentru a-și distruge adversarii. Atacantul Jean Kaltack a fost golgheterul partidei, cu 16 goluri. Iar în total, Micronesia a încasat 114 goluri în trei meciuri… Suficient de rău și pentru o echipă care „abia a început să joace fotbal”.

Publicat: 07 07. 2015, 07:44
Actualizat: 07 07. 2015, 07:45