Incredibil** 23.000 de copii au asistat la înfrângerea lui Ajax în rejucarea după incidentele de anul trecut! SUPER VIDEO

Aproximativ 23.000 de copii au asistat, joi, pe Amsterdam Arena, la rejucarea partidei dintre Ajax și AZ Alkmaar, scor 2-3, o întâlnire considerată „istorică” de site-ul oficial al echipei antrenate de Frank de Boer.

Meciul Ajax Amsterdam – AZ Alkmaar, din optimile de finală ale Cupei Olandei, a fost suspendat, în 21 decembrie 2011, la Amsterdam, după ce un suporter a încercat să îl lovească pe portarul echipei oaspete. Jocul a fost întreupt în minutul 37, când Ajax Amsterdam conducea cu scorul de 1-0.

Inițial, Federația Olandeză de Fotbal (KNVB) a amendat clubul Ajax Amsterdam cu suma de 10.000 de euro și a decis ca meciul să se rejoace fără spectatori. Gazdele au solicitat federației să permită accesul femeilor și copiilor la partidă, după modelul aplicat în Turcia și în România, iar forul olandez a hotărât ca numai copiii sub 13 ani să poată intra pe stadion. Totodată, NKVB a acceptat ca micuții să fie supervizați de adulți, în proporția de unul la șase copii.

Golurile au fost marcate de Siem de Jong ’10 și ’37, respectiv Martens ’24, Benschop ’32 și Elm ’55. Aceasta a fost prima victorie reușită de AZ Alkmaar pe terenul formației Ajax din 1981. Alkmaar s-a calificat îm sferturile de finală ale Cupei Olandei, unde va întâlni formația GVVV Veenendaal, din liga a treia.

Cele două echipe se vor întâlni din nou sâmbătă, în campionat, de data aceasta pe terenul liderului Eredivisie.

Publicat: 19 01. 2012, 19:49
Actualizat: 19 01. 2012, 19:56