Incidente rasiste grave în Italia! VIDEO | Balotelli a șutat mingea spre fanii care-l făceau „maimuță” și a ieșit nervos de pe teren, apoi a dat gol în Verona – Brescia

Hellas Verona – Brescia 2-1 a fost un meci cu scântei în Serie A, iar Mario Balotelli (29 de ani) a fost în prim-planul incidentelor. Atacantul italian a fost abuzat rasial de fanii Veronei, a șutat o minge spre peluza unde se aflau suporterii și apoi a ieșit de pe teren, meciul fiind întrerupt.

Rasismul și-a făcut încă o dată loc în fotbalul mare, în Italia, la Verona, unde fanii lui Hellas Verona l-au făcut „maimuță” pe Mario Balotelli și au imitat sunetele unei primate în timpul partidei cu Brescia, încheiată cu scorul de 2-1 pentru gazde. Balotelli și-a pierdut cumpătul. „SuperMario” a șutat o minge spre peluza unde se aflau fanii rasiști, iar apoi a părăsit terenul.

Partida a fost întreruptă preț de câteva minute, iar la reluare Balotelli le-a dat gol celor de la Hellas Veron. Insuficient, însă, pentru ca Brescia să scoată ceva din meciul contra veronezilor. Mario Balotelli a înscris la Verona, în minutul 85, însă nu a putut evita eșecul cu 1-2 al echipei sale. Atacantul sosit de la Marseille are două goluri de la revenirea în Serie A. Mai marcase la Napoli, pe 29 septembrie, într-un alt eșec cu 1-2 al echipei sale. Brescia e pe locul 18 în Serie A, retrogradabil, cu numai șapte puncte după zece etape.

Publicat: 03 11. 2019, 19:12