Încă doi români în Serie A! Crotone a promovat în premieră în prima ligă din Italia, după 106 ani!

Crotone, echipa din Serie B la care evoluează Mihai Bălașa și Adrian Stoian (foto – cu numărul 39), a promovat, vineri seară, în prima ligă de fotbalul din Italia, pentru prima oară în istoria clubului, după remiza obținută pe terenul celor de la Modena, scor 1-1.

• Clubul fondat în 1910 va juca în premieră în Serie A, din sezonul 2016-2017

Doar Mihai Bălașa a evoluat pentru Crotone în deplasarea de la Modena, intrat pe teren în minutul 80. Modena, antrenată de Cristiano Bergodi, a deschis scorul în minutul 17, prin Luppi. Oaspeții au marcat golul promovării în ultimul minut al primei reprize. Autorul său a fost unul dintre jucătorii cu experiență în Serie A, Raffaele Palladino. Fostul jucător de la Juventus, Genoa și Parma a transformat un penalty.

În urma acestui rezultat, Crotone, echipa pregătită de Ivan Juric, are 78 de puncte în clasament, cu 13 mai multe decât Trapani, ocupanta locului 3, care mai are de jucat patru meciuri. Din Serie B, primele două clasate promovează direct, iar locurile 3-8 intră în play-off-ul care decide a treia echipă care merge în Serie A.

Mihai Bălășa (21 de ani) a bifat 28 de meciuri pentru Crotone în acest sezon, 20 dintre ele ca titular, și a marcat două goluri. Fostul fundaș al celor de la Viitorul Constanța a fost împrumutat de AS Roma pentru al doilea sezon consecutiv la Crotone.

Adrian Stoian (25 de ani) a înscris de 5 ori în 32 de prezențe pentru Crotone (22 ca titular). Atacantul originar din Craiova a mai evoluat în Serie A, pentru Roma, Chievo și Genoa.

Publicat: 30 04. 2016, 12:53
Actualizat: 30 04. 2016, 12:54