În numele tatălui! Debut de vis pentru Enzo Zidane la Real Madrid! Gol marcat de fiul cel mare al lui „Zizou” în victoria zdrobitoare cu Leonesa, scor 6-1. Barcelona, ținută în șah de Hercules

Real Madrid a obținut, miercuri seara, calificarea în optimile de finală ale Cupei Regelui, după ce a câștigat și partida retur disputată pe Santiago Bernabeu împotriva formației de ligă a treia Cultural Leonesa, scor 6-1. În tur, Real s-a impus cu 7-1.

Mariano Diaz, care marcase și în prima întâlnire,, a deschis scorul pentru Real Madrid în secunda 22 a meciului, după care a mai punctat în minutele 42 și 87 și a reușit hat-trick-ul. Între golurile înscrise de atacantul de 23 de ani, au mai marcat James Rodriguez, în minutul 23, și Enzo Zidane. Introdus la pauză, fiul antrenorului de la Real Madrid a dat gol în minutul 63, cu un șut plasat pe jos, din marginea careului de 16 metri.

Pentru oaspeți a înscris Yeray Gonzalez, înainte de pauză, în timp ce scorul final avea să fie stabilit tot de un jucător de la Cultural Leonesa, Cesar Morgado, care a marcat în propria poartă în ultimul minut regulamentar al reprizei secunde.

Real Madrid: Casilla (Yanez 76′) – Carvajal (Varane 46′), Pepe, Nacho, Tejero – Asensio, Casemiro, Isco (Enzo 46′) – Odegaard, Diaz, J. Rodriguez. Antrenor: Zinedine Zidane.

Cultural Leonesa – Balaguer – Bastos, Morgado, G. Gonzalez, Diaz Suarez – Y. Gonzalez, Cristobal – Orti (Moreno 83′), V. Suarez, Gallar – Benja (Zuiverloon 53′). Antrenor: Ruben de la Barrera.

Real Madrid devine astfel prima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei Regelui. Formația de pe Santiago Bernabeu a disputat mai devreme partida tur a dublei cu Leonesa ca să poată să participe la Campionatul Mondial al cluburilor. Restul echipelor au evoluat miercuri în prima manșă. Iată rezultatele:

Formentera – Sevilla 1-5 (Gomez 26’/Ben Yedder 1′-penalty, 74′, J. Correa 15′, 29′, 43′)

Toledo – Villarreal 0-3 (Jimenez 15′-autogol, Bakambu 20′, Castillejo 81′)

Cordoba – Malaga (Rodri 71′, Dominguez 83′)

Granada – Osasuna 1-0 (Toral 52′)

Guijuelo – Atletico Madrid 0-6 (S. Niguez 29′-penalty, Vrsaljko 45′, Carrasco 49, 53′, Correa 57′, R. Nunez 85′)

Murcia – Celta Vigo 0-1 (Gomez 42′)

Hercules – Barcelona 1-1 (Mainz 52’/C. Alena 58′).

Publicat: 01 12. 2016, 09:11
Actualizat: 01 12. 2016, 09:12