Imperiul lui Guardiola se clatină după eșecurile cu Liverpool și United: „E rușinos! Trebuia să avem 5-0 la pauză”

Pep Guardiola și elevii săi au ratat șansa de a se încorona campioni ai Angliei, pe teren propriu, în fața rivalei Manchester United. City a condus cu 2-0 în derby-ul local, la pauză, dar trupa lui Mourinho a revenit incredibil în partea secundă, reușind să se impună în final cu 3-2. O victorie ar fi însemnat titlul pentru „cetățeni”. La finalul meciului, Guardiola a dat cărțile pe față, spunând că trebuia să fie 5-0 la pauză.

„E o rușine că n-am reușit să câștigăm campionatul pe teren propriu. Trebuie să ne apărăm mai bine și să fim mai concentrați în suprața de pedeapsă. Ei au fost foarte eficienți, dar trebuia să conducem cu 5-0 la pauză. Nu vreau să arunca vina pe niciun jucător, dar trebuia să-i îngropăm în prima repriză. Am condus cu 2-0, dar acesta este fotbalul”, a spus Guardiola, citat de The Sun.

Kompany și Gundogan au punctat în prima jumătate de oră, iar cei de la United erau pierduți complet. Au urmat ratări pe bandă rulantă la poarta lui De Gea, iar proverbul „ocaziile se răzbună” s-a potrivit perfect după pauză. Pogba a reușit să egaleze după ce a punctat de două ori în două minute, iar Smalling a dat lovitura de grație în minutul 69. Pentru Manchester City a fost primul eșec suferit pe teren propriu în campionat și al doilea per total. În Premier League, „cetățenii” au mai cedat pe Anfield, scor 4-3. Problema lui Guardiola este că City a ajuns la două înfrângeri consecutive, după umilința cu Liverpool din turul sferturilor Ligii Campionilor, scor 3-0. Urmează returul, dar Aguero&Co trebuia să facă un meci perfect pentru a intra în careul de ași al competiției continentale.

Publicat: 08 04. 2018, 09:09
Actualizat: 08 04. 2018, 09:18