Ibra e „rege” în MLS. VIDEO | Zlatan, la primul hat-trick pentru LA Galaxy

La 36 de ani, Zlatan Ibrahimovic e vedeta incontestabilă a MLS, iar luni dimineață starul suedez și-a dat o nouă măsură a valorii. Contra lui Orlando City, într-un meci câștigat de LA Galaxy cu 4-3, Ibra a reușit primul hat-trick în fotbalul nord-american.

Sosit în martie în Los Angeles, Ibra a fost pus la treabă de evoluția excelentă a oaspeților. După un gol marcat devreme de Higuita (minutul 18), nordicul a pasat decisiv pentru Dos Santos, apoi a egalat la doi cu un gol cu capul (minutul 47). După ce Dwyer a înscris pentru 2-3, Ibra a avut nevoie de doar trei minute pentru a întoarce scorul: o altă lovitură de cap, în minutul 67, urmată de un vole necruțător, în minutul 72.

LA Galaxy a obținut, astfel, a zecea victorie în sezon și ocupă locul al treilea în Conferința de Vest, cu 35 de puncte, șapte sub liderul FC Dallas. În același timp, Zlatan a atins, deja, 15 goluri și șase pase decisive în 17 meciuri, dintre care 14 ca titular.

Publicat: 30 07. 2018, 10:29
Actualizat: 30 07. 2018, 10:30