Ianis Hagi a fost lăsat pe bancă de Paolo Sousa. Cu Tătărușanu integralist, Fiorentina a remizat cu Sampdoria, 2-2

• Internaționalul român Ciprian Tătărușanu, în vârstă de 30 de ani, a fost integralist în remiza echipei sale, Fiorentina, scor 2-2, obținută pe terenul formației Sampdoria Genova, în etapa a 31-a din campionatul Italiei.

Golurile partidei au fost înscrise de către Bruno Fernandes, în minutul 5, și Ricardo Alvarez, în minutul 71, respectiv Gonzalo Rodriguez, în minutul 60, și Khouma Babacar, în minutul 89.

Pentru Sampdoria este șasea partidă fără înfrângere în toate competițiile, în timp ce Fiorentina bifează a șaptea partidă oficială fără înfrângere din toate competițiile. În urma acestui rezultat, Fiorentina rămâne pe locul opt, cu 52 de puncte, în Sampdoriei în clasament, în continuare. Genovezii se află în continuare pe locul nouă în clasament, cu 45 de puncte.

La oaspeți, Ianis Hagi a rămas toată partida pe banca de rezerve. Pentru Tătărușanu este a 38-a partidă din acest sezon în toate competițiile la Fiorentina.

Echipa trimisă în teren de către antrenorul Paulo Sousa: Tătărușanu – Sanchez, Rodriguez, Astori – Tello, Badelj, Valero, Milic – Ilici, Bernadesch – Babacar. Pe parcursul partidei au mai intrat Nikola Kalinic (46′), Federico Chiesa (73′) și Riccardo Saponara (81′).