„I-am făcut zob!”

Ioan Andone s-a specializat în Liga Campionilor Asiei. Chiar dacă înainte de startul competiției, Al-Ettifagh era outsider într-o grupă cu Sepahan (finalista de acum doi ani), Bunyadkor (echipa lui Rivaldo) și Al-Shabab, după trei partide saudiții sunt pe primul loc și favoriți la o calificare în optimi.

Cum a fost meciul cu Al-Shabab?

Meci ușor de tot, dar așa l-am făcut noi. S-a terminat 4-1 pentru noi, dar zece trebuia să le dăm! Fără exagerare, trebuia să avem 5-0, 6-0 la pauză. Am ratat însă incredibil de mult și am primit și un gol la ultima fază din prima repriză, care s-a terminat 2-1 pentru noi. Am intrat în vestiar cu niște nervi… Dar, după pauză, ai mei au jucat bine de tot. Nu s-au speriat și am mai marcat de două ori.

Vedetele lui Al-Shabab au jucat?

Da. A jucat și Marcos Asuncao, fost la Betis și AS Roma, dar și Renato, un alt brazilian care a venit de la Corinthians. În atac l-au avut pe Mguni, fostul meu elev de la Omonia. Dar nici unul n-a mișcat. I-am făcut zob.

După ultimele două victorii, Al-Ettifagh e favorită la calificare…

Da, dar decisiv va fi meciul următor, cu Al-Shabab. Dacă batem în Dubai și scoatem un egal acasă cu echipa lui Rivaldo, Bunyadkor, putem sta liniștiți și nici n-o să mai depindem de ultimul meci din grupă, cu Sepahan, în Iran.

Totuși, de ce echipa merge slab în campionat, dar se comportă cu totul altfel în Ligă?

Pentru că n-a fost meci în campionat în care să am toată echipă la dispoziție. Ba au fost doi-trei accidentați, ba au fost câțiva la echipa națională. Și mai e o chestie: jucătorii tratează altfel partidele din Champions League. Sunt mai motivați. Și atmosfera e alt­fel. În campionat nu prea vin suporterii la meci, pe când în Ligă avem tot timpul stadionul plin.

"Vreau să-l felicit pe Ioan Andone, fiindcă echipa lui a jucat excelent și nu ne-a dat nicio șansă. Cei de la Al-Ettifagh au marcat repede două goluri și de acolo s-a rupt totul pentru noi" – Toninho Cerezo, antrenor Al-Shabab

4 mii de dolari a primit fiecare jucător al lui Al-Ettifagh pentru victoria cu Al-Shabab

Publicat: 10 04. 2009, 08:27
Actualizat: 10 04. 2009, 08:40