„I-am arătat cartonașul roșu ca să nu îl înjur”

Antrenorul echipei Austria Karnten, Frenkie Schinkels, a fost amendat cu suma de 300 de euro după ce i-a arătat cartonașul roșu arbitrului partidei de sâmbătă, dintre formația sa și Rapid Viena, a anunțat Federația Austriacă de Fotbal, conform Mediafax.

Tehnicianul și-a explicat gestul spunând ca așa a ales să își exprime nemulțumirea pentru numeroasele greșeli făcute de arbitrul Louis Hofmann : "Tatăl meu m-a învățat că nu am voie să înjur. De aceea am la mine tot timpul în buzunar cartonașe galbene și roșii, ca să le pot arăta arbitrilor ce cred eu despre deciziile lor".

Arbitrul nu a gustat însă gluma și i-a arătat și el, antrenorului, cartonașul roșu, trimițându-l pe acesta în tribună să vadă finalul partidei, câștigate de Rapid Viena cu scorul de 1-0, printr-un gol reușit în minutele de prelungiri.

Publicat: 22 07. 2008, 09:35
Actualizat: 22 07. 2008, 10:01