I-a mai dat o șansă? Chipciu, la al treilea meci consecutiv în care este folosit la Anderlecht. Campioana Belgiei merge din rău în mai rău

Alex Chipciu (28 de ani) a reînceput să fie o soluție la Anderlecht. După 10 meciuri în care nu a fost folosit de către antrenorul Hein Vanhaezebrouck, fotbalistul cumpărat de la FCSB în urmă cu două sezoane a prins minute la campioana Belgiei ăîn trei partide consecutive. Din păcate pentru Chipciu, în niciunul dintre meciuri Anderlecht nu a reușit să câștige.

Rămas fără Stanciu, plecat la Sparta Praga, Chipciu a fost folosit pentru a treia oară la rând de Van Haezebrouck la înfrângerea cu Sint-Truiden (0-1), în deplasare. Chipciu a fost folosit mijlocaș central și a jucat până în minutul 74, când i-a lăsat locul în teren lui Saelemaekers. Chuba Akpom, în minutul 42, a marcat singurul gol al partidei.

Este a treia partidă consecutivă în care Alexadru Chipciu prinde minute în campionatul Belgiei. Mijlocașul a mai jucat câte 45 de minute în partidele cu Mechelen (2-2) și cu Oostende (0-2). În acest sezon, Chipciu a strâns 19 partide, încununate cu un assist, cu un total de 1.227 de minute jucate.

După 27 de meciuri, Anderlecht, campioana Belgiei, se află pe locul al treilea în clasament, cu 46 de puncte, la 13 puncte distanță de liderul Club Brugge și la două puncte distanță de Charleroi. De partea cealaltă, Sint-Truiden ocupă poziția a noua, cu 36 de puncte.

2 milioane de euro este cota de piață a lui Alexandru Chipciu, conform site-ului de specialitate transfermarkt.com

Publicat: 17 02. 2018, 08:57
Actualizat: 17 02. 2018, 08:58