Hora și Moke, supercampioni în Turcia mulțumită lui Pepe. VIDEO | Quaresma s-a trezit cu un cuțit la picioare! Mircea Lucescu și-a intrat în rol

• Konyaspor, echipa pentru care evoluează Ioan Hora și Wilfred Moke, a învins campioana Turciei, Beșiktaș, în Supercupa Turciei, scor 2-1. Moke a fost integralist, în timp ce Hora nu a fost inclus în lot.

Pepe a trimis Supercupa la Konya

Finala disputată pe malul Mării Negre, la Samsun, a fost decisă printr-o lovitură de pedeapsă dictată în minutul 90+1! Abdou Traoré a deschis scorul pentru Konyaspor după 33 de minute, la capătul unui contraatac. Atacantul din Burkina Faso l-a executat pe Fabri cu un șut din marginea careului. Cenk Tosun a restabilit egalitatea în minutul 77. Caner Erkin a aruncat de la margine în careul mic, iar Tosun a șutat din prima, fără șasă pentru Kirintili.

Ex-galacticul Pepe a decis meciul în prelungiri, cu un fault stupid comis în suprața de pedeapsă. Centralul Firat Aydinus a indicat punctul cu var fără nicio ezitare. Fundașul Nejc Skubic a șutat în colțul din dreapta, Fabri a sărit în partea opusă, astfel că Supercupa merge la Konya. Pentru echipa lui Hora și Moke este al doilea trofeu din istorie, după Cupa Turciei, obținută în sezonul trecut. Beșiktaș a pierdut Supercupa pentru al doilea an la rând. Galatasaray s-a impus anul trecut la loviturile de departajare.

Rezumatul partidei:

Golul lui Tosun i-a înnebunit pe fanii adverși

După reușita lui Tosun, care a marcat pentru 1-1, suporterii veniți din Konya au luat-o razna. Forțele de ordine au intervenit pentru ca aceștia să nu intre pe teren. Din zona în care se aflau fanii respectivi au fost aruncate diverse obiecte pe teren. Ricardo Quaresma i-a atras atenția cu privire la un cuțit găsit pe gazon. În cele din urmă spiritele s-au calmat și Aydinus a dus meciul până la capăt.

La meciul dintre Beșiktaș și Konyaspor a fost prezent și noul selecționer al Turciei, Mircea Lucescu. Antrenorul român a purtat discuții la Samsun cu Ministrul Sănătății (Ahmet Demircan), președintele federației (Yildirim Demirören) și președinții celor două echipe, Fikret Forest (Beșiktaș) și Ahmet Șan (Konyaspor), informează presa locală.

Sursă foto: Anadolu’da Bügün Spor

Publicat: 07 08. 2017, 11:14
Actualizat: 07 08. 2017, 11:21