Hoffenheim a întrerupt seria de meciuri fără înfrângere a liderului din Bundesliga

Seria de victorii a liderului din Bundesliga, Bayern Munchen, a fost oprită marți seară de Hoffenheim, care s-a impus cu 1-0 în fața „bavarezilor” în runda a 27-a a campionatului german.

Unicul gol al partidei a fost marcat de croatul Andrej Kramaric, în minutul 21, fiind suficient pentru obținerea victoriei, care a urcat formația antrenată de Julian Nagelsmann până pe poziția a treia în clasamentul ligii germane, cu 51 de puncte.

Eșecul suferit marți seara întrerupe seria de 16 meciuri fără înfrângere în campionat, înregistrată de echipa antrenată de Carlo Ancelotti. Ultima înfrângere a „bavarezilor” a avut loc în noiembrie, când Borussia Dortmund se impunea cu 1-0 în fața lui Levandowski&co, în etapa a 11-a a campionatului.

Carlo Ancelotti a declarat după partidă că echipa a fost puțin surprinsă de jocul prestat de cei de la Hoffenheim.”Felicitări celor de la Hoffenheim, am fost puțin surprinși de jocul lor, iar lucrurile nu au fost bine organizate în defensivă. Am fost un meci intens, iar în prima jumătate jocul nostru nu a mers cum ar fi trebuit. Am încercat în repriza a doua să jucăm mai bine, să fim mai agresiv, ba chiar am avut câteva ocazii de a schimba scorul, însă lucrurile nu merg cum ne dorim în unele zile. Asta e, așa e în fotbal„.

Cu toate acestea, Bayern Munchen rămâne lider detașat în Bundesliga, cu 65 de puncte, și cu 13 mai multe decât ocupanta locului doi, RB Leipzing, care are 52 de puncte.