„Hasta luego, Don Andrés!” Barcelona și Real Madrid au remizat în ultimul „Clasico” în care a evoluat Iniesta. Catalanii au jucat timp de o repriză în 10 oameni, au condus de două ori, dar Bale și-a salvat echipa cu un gol superb

Granzii fotbalului spaniol au remizat în „El Clasico”, scor 2-2, la capătul unui meci în care gazdele au evoluat o repriză în inferioritate numerică. Pentru Andrés Iniesta a fost derby-ul cu numărul 38 și în același timp ultimul din carieră. Antrenorul Ernesto Valverde i-a oferit șansa unui „standing ovation” în minutul 58, când l-a înlocuit cu Paulinho.

Barcelona a început în ofensivă meciul cu Real Madrid, iar primul gol a venit după numai zece minute. Sergi Roberto a centrat din flancul drept, Luis Suarez a apărut demarcat în interiorul careului, iar uruguayanul a reluat din voleu spre poarta apărată de Keylor Navas. Costaricanul a plonjat, dar execuția fostului „cormoran” s-a oprit în plasă. Deținătoarea Ligii Campionilor a dat replica după numai câteva momente. Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea la capătul unei acțiuni de toată frumusețea.

Ronaldo a combinat în marginea careului cu Toni Kroos, iar neamțul a continuat cu o centrare la bara a doua, unde aștepta Karim Benzema. Francezul a trimis în gura porții, unde a apărut același Ronaldo, care a împins balonul în plasă, pentru 1-1. În finalul primei părți, centralul Hernandez Hernandez a rupt echilibrul după ce i-a arătat direct cartonașul roșu lui Sergi Roberto. Fundașul gazdelor era presat de Marcelo în apropierea propriului careu, i-a pasat lui Ter Stegen, dar apoi l-a lovit pe brazilian, motiv pentru care a fost trimis direct la cabine.

Standing ovation pentru Don Andrés

Debutul reprizei secunde le-a aparținut catalanilor, în ciuda faptului că evoluau în inferioritate numerică. Luis Suarez l-a deposedat pe Varane, i-a pasat lui Messi, iar argentinianul a înscris după un număr personal. Messi i-a păcălit pe Ramos și Casemiro, și-a potrivit mingea, după care l-a executat pe Navas cu un șut puternic la colțul scurt. Messi a avut și șansa de a face 3-1, dar nu l-a putut învinge pe Navas din situație de unu la unu.

A urmat momentul serii, schimbarea lui Andrés Iniesta. A fost al 38-lea „El Clasico” din cariera mijlocașului, care va pleca în China la finalul sezonului, după o viață petrecută la Barcelona.

Gareth Bale a ieșit la rampă într-un moment critic pentru echipa sa, reușind să egaleze la 2. Asensio i-a pasat pe poziție viitoare galezului, care a venit lansat și a reluat spre poartă. Mingea s-a dus aproape de vinclul porții, Ter Stegen nereușind să respingă. Imediat după, centralul le-a refuzat un penalty clar oaspeților. Marcelo a fost lovit de Jordi Alba în careu, dar jocul a continuat, spre surprinderea tuturor.

Ultima remiză din „El Clasico” data din 2016, când Barcelona și Real Madrid au încheiat la egalitate, tot pe Camp Nou, scor 1-1. Barcelona rămâne neînvinsă în actuala ediție a campionatului. De asemenea, Zinedine Zidane e în continuare invincibil pe Camp Nou.

Publicat: 06 05. 2018, 23:40
Actualizat: 06 05. 2018, 23:49