Hapoel Beer Sheva, cu Ovidiu Hoban titular, a câștigat Cupa Ligii Israelului

Internaționalul român Ovidiu Hoban a fost titular în victoria echipei sale, Hapoel Beer Sheva, scor 4-1, împotriva formației Hapoel Ironi Kiryat Shmona, în finala Cupei Ligii din Israel, într-un meci desfășurat la Netanya.

Hapoel Beer Sheva, echipă la care evoluează și internaționalul român Ovidiu Hoban, a deschis scorul în minutul 34, prin Ben Sahar, din lovitură de la 11 metri. Atacantul lui Hapoel Beer Sheva și-a mai trecut o dată numele pe lista marcatorilor, după doar două minute.

Hapoel Ironi Kiryat Shmona a redus din diferență, cu 20 de minute înainte de finalul jocului, prin Turgeman, însă echipa lui Hoban a mai punctat de două ori, prin Radi, în minutul 73 și Barda, în ultimul minut al întâlnirii.

Hapoel Beer Sheva s-a impus cu 4-1 și a câștigat pentru prima dată în istorie Cupa Ligii din Israel, după ce mai disputaseră ultimul act în sezonul 2012-2013.

Ovidiu Hoban (34 de ani) a mai cucerit cu Hapoel Beer Sheva, Supecupa Israelului. Internaționalul român a fost transferat la Hapoel Beer Sheva, în septembrie 2014, de la Petrolul Ploiești.