Hamza Younes, dublă în Botev Plovdiv – Litex Lovech 2-1

• Botev Plovdiv, echipă la care sunt legitimați românii Srdjan Luchin, Alexandru Benga și Alex Curtean, s-a calificat în play-off-ul campionatului bulgar

Duminică, Plovdiv a primit vizita celor de la Litex Lovech, în etapa 30. La gazde, Benga și Curtean, dar și foștii jucători ai Petrolului, Hamza Younes și Ferebory Dore, au fost titulari.

Atacantul Hamza Younes a marcat primul gol al partidei, în minutul 9, din penalty. Tot tunisianul a dus scorul la 2-0 în minutul 70, iar Despodov a redus din diferență trei minute mai târziu și a stabilit scorul final, Botev Plovdiv – Litex Lovech 2-1.

Botev Plovdiv se află pe locul 4 în play-off, cu 54 de puncte, la 4 în spatele lui Litex Lovech, ocupanta poziției 3.