Hamza a debutat cu gol. Ludogoreț a câștigat Supercupa Bulgariei, în fața lui Botev Plovdiv

Ludogoreț Razgrad, adversara Stelei în play-off-ul Ligii Campionilor, a câștigat Supercupa Bulgariei, după ce a învins miercuri, la Burgas, cu scorul de 3-1 (0-1), pe Botev Plovdiv, meci în care ultimul gol al campioanei țării vecine a fost marcat de noua achiziție Younes Hamza.

Gamakov a deschis scorul în minutul 18, pentru Botev.

La finalul primeri reprize, Botev Plovdiv a rămas în zece jucători, după ce Kolev a primit al doilea cartonaș galben, pentru simulare, și a fost eliminat, în minutul 45.

Intrat la pauză, în locul spaniolului Dani Abalo, olandezul Virgil Misidjan a egalat, în minutul 53. Brazilianul Marcelinho a adus campioana Bulgariei în avantaj, în minutul 85.

Jucătorul dorit și de Steaua, Younes Hamza, a debutat în repriza a doua la Ludogoreț în partida cu fosta sa echipă și a stabilit scorul final, în minutul 90+3.

Fundașul Cosmin Moți, care a jucat tot meciul, a primit un cartonaș galben în minutul 42.

Antrenorul Georgi Dermendjiev a folosit următarea echipă, miercuri: Stoianov – Junior Caicara, A. Aleksandrov (Mantula ’46), Moți, Vasilev – M. Alexandrov, Diakov, Zlatinski, Dani Abalo (Misidjan ’46) – Marcelinho, Bezjak (Hamza ’69).

Botev Plovdiv a disputat Supercupa Bulgariei în calitate de finalistă a Cupei, fiind învinsă în ultimul act tot de Ludogoreț, cu scorul de 1-0.