Guardiola, UMILIT de campioana Angliei! Jamie Vardy s-a descătușat după un sezon cenușiu în Premier League. Leicester conducea cu 3-0 încă din minutul 20

Leicester a reușit cele mai bune 20 de minute ale acestui sezon în meciul cu Manchester City, punându-l pe Pep Guardiola într-o situație cu care antrenorul catalan nu s-a confruntat de foarte multe ori în carieră! În minutul 20 al meciului direct de pe King Power Stadium, tabela arăta deja 3-0 pentru campioana Angliei, iar eroul meciului a fost Jamie Vardy.

La trei zile după ce a pierdut cu FC Porto în Liga Campionilor, scor 0-5, Leicester s-a descătușat în Premier League și a făcut-o chiar împotriva lui Manchester City. Golgheterul Jamie Vardy a deschis balul în minutul trei, când a plecat pe un culoar liber și l-a învins pe Bravo cu un șut la colțul lung, iar peste doar două minute stadionul a amuțit la golul superb al lui Andy King: șut sub bară, de la 20 de metri, fără șanse pentru chilianul din poarta „cetățenilor”.

Fără Aguero, suspendat patru etape, Guardiola a avut parte de cea mai proastă perioadă de când se află pe banca lui Manchester City. Echipa lui Pep a încercat să reechilibreze jocul, a ieșit la atac, dar „vulpile” au lovit pe contră, după o fază clasică. Pasă Mahrez, finalizare Vardy și Leicester – Manchester City era 3-0 încă din minutul 20! După pauză, City a avut posesia și câteva șanse la poarta lui Zieler, dar tot Leicester a înscris. Vardy a completat hat-trick-ul în minutul 78, după o gafă a lui Stones, și a dus scorul la 4-0, înainte ca Aleksandr Kolarov să spele rușinea și să înscrie din lovitură liberă (minutul 82). Cu un minut înaintea finalului, același Kolarov a pasat decisiv și Nolito a făcut ca scorul, 4-2, să fie unul ceva mai prietenos cu Guardiola.