Guardiola, probleme? City a ajuns la cinci meciuri fără victorie, în care a primit 11 goluri! Campionat nebun, cu 3 echipe la egalitate de puncte pe primele trei locuri

Manchester City a obținut doar o remiză, scor 1-1, în partida cu Southampton, contând pentru etapa a noua din Premier League, și a ajuns astfel la cinci meciuri consecutive fără victorie, în toate competițiile.

• Manchester City – Southampton (Iheanacho 55 / Redmond 27)

Echipa lui Guardiola rămâne însă lider în Premier League, la egalitate de puncte cu Arsenal și Liverpool – câte 20 – dar cu golaveraj superior (+11, față de +10 și +9).

Formația românului Florin Gardoș – încă incomplet refăcut pentru a putea fi uitilizat – a început curajos meciul și a deschis scorul în minutul 27 prin Nathan Redmond. Evident afectată de umilința suferită pe terenul Barcelonei în Champions League (0-4), trupa lui Guardiola a arătat probleme în ofensivă și nu a reușit să găsesască drumul spre poarta lui Forster.

La pauză, Guardiola l-a înlocuit pe De Bruyne cu Iheanacho, iar nigerianul a restabilit egalitatea în minutul 55, după o pasă a lui Sane. Toți se așteptau ca City să înceapă forcingul și să găsească și golul victoriei, însă Sothampton a continuat să țină bine de minge pe fazele ofensive și scorul s-a menținut egal până la final.