Greu fără Messi! Malaga a detonat bomba pe Camp Nou. Barcelona n-a reușit să înscrie în poarta unei echipe care a terminat meciul în nouă jucători

FC Barcelona a încheiat la egalitate, sâmbătă, scor 0-0, pe teren propriu, cu Malaga, în etapa a 12-a din campionatul Spaniei, chiar dacă formația antrenată de Luis Enrique a evoluat cu doi jucători mai mult pe teren.

Barcelona a controlat total meciul cu Malaga, chiar dacă nu s-a putut baza pe serviciile starului argentinian Lionel Messi și uruguayanului Luis Suarez. Catalanii și-au creat numai puțin de 24 de ocazii de a marca și au avut șase șuturi pe cadrul porții, însă nu l-au putut învinge pe Kameni. Mai mult, Barcelona a avut o posesie de 80%.

Formația antrenată de Luis Enrique a avut și doi jucători în plus. Diego Llorente a fost eliminat în minutul 68, iar Juan Carlos Perez, în minutul 90+6.

Barcelona a cerut penalty în minutul 83, după un fault în careu asupra lui Pique, însă centralul Bengoetxea a rămas impasibil.

După acest rezultat, Barcelona acumulează 26 de puncte, cu unul mai puțin decât liderul Real Madrid, care va juca, în această seară, de la ora 21:45, derby-ul cu Atletico, pe Vicente Calderon.

Barcelona: Ter Stegen, Pique, Sergio, Denis, Arda, Neymar, Rafinha, Mascherano, Alcacer, Digne, Sergi Roberto; Antrenor: Luis Enrique

Malaga: Kameni, Rosales, Torres, Mikel, Ricca, Llorente, Pablo, Ontiveros, Juankar, Juanpi, Sandro; Antrenor: Juande Ramos

Publicat: 19 11. 2016, 19:17
Actualizat: 19 11. 2016, 19:18