Grande Piatek! Evoluție de excepție pentru atacant la debutul pentru AC Milan. A tranșat de unul singur meciul cu Napoli. VIDEO cu dubla de senzație

Krzysztof Piatek (23 de ani) a avut nevoie de mai puțin de 30 de minute pentru a se face remarcat în tricoul Milanului. Polonezul, transferat recent de la Genoa, a marcat o dublă la debut, în partida de pe teren propriu cu Napoli, 2-0. Confruntarea a avut loc în sferturile Cupei Italiei.

Scorul a fost deschis încă din minutul 11. Piatek a fost găsit ideal de Laxalt, cu o pasă peste apărarea adversă. Atacantul a preluat și l-a învins cu un șut la colțul lung pe Meret. Dubla a fost bifată în minutul 27. Piatek s-a descurcat excelent în fața fundașilor centrali ai lui Napoli și a marcat din interiorul careului cu o execuție imparabilă.

În repriza secundă trupa lui Carlo Ancelotti a ieșit mai mult la joc, dar nu a reușit să-l învingă pe Donnarumma. Napoli a încheiat meciul cu o posesie de 63 % și 9 șuturi pe spațiul porții, insuficiente însă pentru a marca. De partea cealaltă, Milanul a avut o eficacitate foarte bună. A șutat de 3 ori pe poartă în tot meciul.

Franco Baresi, una din legendele Milanului, a fost impresionat de debutul lui Piatek. A transmis un mesaj special, printr-o postare pe Twitter:

#Piatek 👏👏 ⚽️⚽️

Golurile pot fi văzute aici.

În urma acestui succes, AC Milan se califică în semifinalele Cupei, unde va da peste învingătoarea partidei dintre Lazio și Inter.

Publicat: 30 01. 2019, 08:56
Actualizat: 30 01. 2019, 09:10