Grafite a fost ales fotbalistul anului în Germania

Atacantul brazilian al echipei Wolfsburg, Grafite, a fost ales fotbalistul anului în Germania de către un juriu format din jurnaliști specializați consultați de publicația Kicker, informează AFP.

Grafite, golgheterul campionatului Germaniei în sezonul 2008/2009, cu 28 de reușite, a primit 331 de voturi, în timp ce internaționalul german Mario Gomez, transferat în această vară de VfB Stuttgart la Bayern Munchen, a obținut 171 de voturi. Ocupantul locului trei în clasamentul celor mai buni fotbaliști, bosniacul Edin Dzeko (Wolfsburg), a primit 169 de voturi.

Anul trecut, cel mai bun fotbalist din Bundesliga a fost ales Franck Ribery, în prezent ocupantul poziției a 5-a.

Titlul de cel mai bun antrenor al anului i-a revenit lui Felix Magath, care a câștigat campionatul Germaniei cu Wolfsburg. Magath, cu 778 de voturi, i-a devansat pe Markus Babbel (Stuttgart, 65 de voturi) și Lucien Favre (Hertha Berlin, 23 de voturi).