Gol Zapata! Fostul portar al FCSB-ului și-a calificat echipa în semifinalele Cupei Libertadores. VIDEO

Robinson Zapata (40 de ani) a calificat-o pe Independiente Santa Fe în semifinalele Cupei Libertadores. Portarul a transformat penaltiul decisiv în fața lui Millionarios, după 0-0 în 120 de minute.

Robinson Zapata a plecat de la FCSB în urmă cu 7 ani. Ajuns pe final de carieră, columbianul s-a întors în țara natală unde își dispută ultimele meciuri înaintea retragerii. Din 2014 evoluează pentru Independiente Santa Fe, unde este căpitan. În ultimul meci disputat de echipa sa, Zapata a fost decisiv. După 0-0 în tur împotriva lui Millionarios, în sferturile Cupei Libertadores, și 0-0 în retur, cele două formații au ajuns la loviturile de departajare. După ce Hauche a ratat pentru Millionarios, Zapata și-a luat responsabilitatea executării loviturii decisive, transformată fără probleme.

Robinson Zapata a evoluat la FCSB 3 ani și jumătate. Venit pentru 1 milion de euro în România, portarul a plecat în 2014, la Galatasaray, liber de contract.

Publicat: 03 10. 2018, 14:01
Actualizat: 03 10. 2018, 14:04