Gigel Bucur a retrogradat cu Kuban Krasnodar în liga secundă din Rusia

Kuban Krasnodar, echipa fostului internațional român Gigel Bucur, în vârstă de 36 de ani, a retrogradat din prima divizie a campionatului Rusiei, după ce a pierdut cu scorul general de 1-2, barajul disputat în dublă manșă împotriva echipei Tom Tomsk, la care a evoluat românul Gabriel Mureșan.

După ce, în tur, Kuban Krasnodar a câștigat, scor 1-0, pe teren propriu, formația antrenată de Igor Osinjkin a pierdut, scor 0-2, pe terenul celor de la Tom Tomsk. Cele două goluri ale partidei au fost marcate de Evgheni Bashkirov, în minutul 57, respectiv Valeriu Ciupercă, internațional moldovean, în minutul 72.

Fostul jucător al Sportului Studențesc a început partida de pe banca de rezerve, dar a fost introdus în teren de către antrenorul Igor Osinjkin în minutul 74.

În cadrul barajului pentru menținerea sau promovarea în prima divizie a campionatului Rusiei se mai joacă, vineri, partida dintre Anji Mahacikala și Volgar Astrahan. În tur, Anji a câștigat în deplasare, scor 1-0.

Până acum, în liga secundă din Rusia au retrogradat Dinamo Moscova, fosta echipă a antrenorului român Dan Petrescu, pentru prima dată în istoria de 93 de ani a clubului, și Mordovia Saransk, fosta formația a lui Dorinel Munteanu. La polul opus se află Gazovik Orenburg și Arsenal Tula, care au reușit să promoveze în primul eșalon valoric din Rusia.