Gicu și Torje au asistat la un meci GROZAV în Rusia. VIDEO | Fostul CFR-ist Chanturia a marcat, dar propriul portar a pus umărul la victoria românilor

Ural a primit vizita lui Terek, în etapa a-XII-a din campionatul Rusiei, într-un meci care s-a terminat cu scorul de 1-4, victorie savurată inclusiv de doi fotbaliști români, Gheorghe Grozav și Gabriel Torje, legitimați la formația din Groznîi.

Ambii jucători români au prins startul partidei de pe banca de rezerve și doar Grozav a jucat în ultimele 20 de minute pe teren, când scorul era deja 3-1 pentru Terek.

Scorul a fost deschis de formația gazdă, Ural, în minutul 11, după ce fostul jucător al lui CFR Cluj, Chanturia, a transformat o lovitură de pedeapsă. Planurile gazdelor au fost date peste cap chiar de prorpiul portar, care a întârziat o degajare, iar insistența atacantului lui Terek, Balaj, a dus la restabilirea egalității pe tabela de marcaj. Portarul lui Ural a degajat, dar balonul l-a lovit pe Balaj și a intrat în poartă.

Același atacant al lui Terek avea să realizeze „dubla”, în minutul 56, ca mai apoi scorul să capete proporții, după ce Dinga a marcat în proprie poartă, iar tabela arăta 1-3, pentru oaspeți.

Grozav a fost introdus pe teren, în minutul 71, iar acesta a asistat de pe teren la o nouă „grozăvie” a portarului advers. Cu câteva minute înainte de finalul partidei, Arapov, portarul gazdelor, a vrut să respingă o minge, dar pumnul său s-a oprit în capul prorpiului fundaș, iar mingea a ajuns la Mbengue, care a împins-o în poartă.

Terek a ajuns pe locul patru în campionatul Rusiei, pe loc de Europa League, după ce a acumulat 21 de puncte.

Publicat: 30 10. 2016, 18:03
Actualizat: 30 10. 2016, 18:04