Gicu Grozav, „triplă” spectaculoasă! Fostul dinamovist este cel mai bun marcator al echipei aflate pe ultimul loc în Ungaria | FOTO & VIDEO

Mirel Rădoi a fost la meciul FCSB – Chindia, dar ar putea trage cu urechea și la ce se întâmplă în campionatul maghiar. Gicu Grozav este într-o formă… grozavă. Internaționalul român a marcat trei goluri pentru Diósgyőri VTK, în deplasare, în confruntarea cu MOL Fehervar, formație aflată pe podium.

Gicu Grozav a început pe bancă partida cu MOL Fehervar, formație aflată pe locul 3 în campionat, dar a fost eroul confruntării, după ce a înscris trei goluri în doar 35 de minute. Internaționalul român a intrat pe teren în minutul 55 când oaspeții se aflau într-un moment delicat și erau conduși cu 1-0, după reușita lui Stopira din minutul 9.

Grozav a egalat în minutul 60, iar după un minut și-a adus formația în avantaj. Fostul dinamovist a mai dat o lovitură și pe final de partidă, în minutul 89, când trimis mingea în plasă și a stabilit scorul final, 1-3.

Echipa lui Gicu Grozav, ultima în prima ligă din Ungaria

Gicu Grozav este jucătorul de la Diósgyőri care a reușit cele mai multe goluri în campionat. Cu cele trei semnate în duelul cu MOL Fehervar a ajuns la 6 goluri în 18 etape. Echipa lui se află pe locul 12, ultimul din prima ligă maghiară. Trei puncte o despart de poziția salvatoare.

La MOL Fehervar a fost titular Lyes Houri, fostul jucător de la Viitorul, în vreme ce internaționalul român Adrian Rus a intrat pe teren cu 25 de minute înainte de final.

Publicat: 20 02. 2021, 21:34
Actualizat: 21 02. 2021, 00:30