Getafe, cu Anton intrat pe parcurs, a pierdut primul meci cu Tenerife, din barajul de promovare

Formația Getafe, cu mijlocașul român Paul Anton intrat pe parcursul meciului, a fost învinsă, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, de Tenerife, în prima manșă a barajului de promovare în prima ligă spaniolă.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de fundașul în vârstă de 20 de ani Jorge Saenz de Miera Colmeiro, în minutul 22.

La oaspeți, Paul Anton a fost introdus pe teren în minutul 70, în locul lui Alejandro Faurlin. A fost a 32-a apariție a mijlocașului împrumutat de la Dinamo București, în actuala stagiune.

• Tenerife: Hernandez – Camara, Colmeiro, Sanchez, Camille – Sanz, Vitolo – Suso (Perdomo 80′), Diedhiou (Jimenez 68′), Shibasaki (A. Niguez 83′) – Lozano. Antrenor: Jose Luis Marti.
  • Getafe: Guaita – Suarez, Diaz, Cala (Gorosito 78′), Molinero – Faurlin (Anton 70′), Lacen – Fuster, Portillo, Guerrero (Chuli 67′) – Molina. Antrenor: Pepe Bordalas.

Partida retur, în urma căreia se va decide echipa care va promova în La Liga, va avea loc sâmbătă, de la 22:00, pe stadionul Coliseum Alfonso Perez.