Tragedie în Bundesliga! Un fan al lui Schalke a murit pe stadion în timpul meciului cu Bayer Leverkusen. Sursă foto: Profimedia

Bundesliga a fost zguduită în cursul zilei de sâmbătă, când cei de la Schalke 04 au anunțat prin intermediul rețelelor de socializare că un fan al echipei a murit chiar în timpul meciului de pe teren propriu cu Bayer Leverkusen, pierdut de „mineri” cu scorul de 3-0, în etapa cu numărul 26.

Anunțul a fost făcut la circa o oră de la încheierea partidei de pe arena din Gelsenkirchen. Teribilul eveniment s-a produs în tribuna situată în partea de sud a stadionului și deznodământul tragic nu a putut fi evitat, în ciuda intervenției prompte a medicilor prezenți la acest meci.

Suntem devastați să anunțăm că un fan s-a prăbușit astăzi în tribuna de sud și a murit, în ciuda încercărilor de resuscitare.

Gândurile noastre se îndreaptă către prietenii și familia sa. Odinhnește-te în pace”, au transmis cei de la Schalke 04 prin intermediul rețelelor de socializare.

Bayer Leverkusen s-a impus pe terenul lui Schalke 04 cu scorul de 3-0, grație golurilor marcate de Jeremie Frimpong în minutul 50, Florian Wirtz în minutul 61, respectiv Sardar Azmoun în minutul 90+2.

Florian Wirtz a marcat al doilea gol al acestei partide. Sursă foto: Profimedia

În urma acestei victorii, echipa antrenată de Xabi Alonso a urcat pe 7 în Bundesliga, cu 40 de puncte obținute în 26 de meciuri jucate, la egalitate cu Mainz și la un punct în spatele lui Eintracht Frankfurt. A fost a patra victorie consecutivă din campionat pentru „aspirine”.

De partea cealaltă, Schalke 04 a înregistrat prima înfrângere din ultimele 9 etape. Anterior, formația alb-albastră obținuse șase egaluri și două victorii. Echipa antrenată de Thomas Reis se află în continuare pe penultimul loc în Bundesliga, cu 21 de puncte, unul mai puțin decât Hertha și Hoffenheim, aceasta din urmă având însă un meci mai puțin disputat.

Cum au arătat cele două echipe:

Schalke 04 (4-3-3): Fahrmann- Brunner, Yoshida, Greiml, Matriciani- Drexler, Krauss, Kral- Zalazar Martinez, Frey, Bulter
Rezerve: Balanta, Terodde, Skarke, Mohr, Aydin, Kaminski, Muller, Schwolow, Tauer
Antrenor: Thomas Reis

Bayer Leverkusen (3-4-1-2): Hradecky- Kossounou, Tah, Tapsoba- Frimpong, Andrich, Palacios, Hincapie- Wirtz- Diaby, Adli
Rezerve: Azmoun, Demirbay, Hudson-Odoi, Sinkgraven, Bakker, Bellarabi, Fosu-Mensah, Mbamba, Pentz
Antrenor: Xabi Alonso

60.000 de oameni au fost prezenți în tribune la meciul dintre Schalke 04 și Bayer Leverkusen

Publicat: 02 04. 2023, 08:43