Stupoare în Bundesliga: Borussia Dortmund e noul lider. Bayern Munchen a pierdut surprinzător. Cum arată programul ultimelor etape

22 April 2023, North Rhine-Westphalia, Dortmund: Soccer: Bundesliga, Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt, Matchday 29, Signal Iduna Park. Dortmund's players on their lap of honor after the final whistle. Photo: Bernd Thissen/dpa - IMPORTANT NOTE: In accordance with the requirements of the DFL Deutsche Fußball Liga and the DFB Deutscher Fußball-Bund, it is prohibited to use or have used photographs taken in the stadium and/or of the match in the form of sequence pictures and/or video-like photo series.,Image: 771194786, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Borussia Dortmund se apropie cu pași repezi de primul titlu în Bundesliga după o pauză de 11 ani: trupa lui Edin Terzic a urcat pe primul loc în clasament cu 5 etape înainte de final, după un succes cu Frankfurt, scor 4-0, profitând de eșecul surprinzător suferit de Bayern Munchen în deplasare cu Mainz, 1-3!

Borussia Dortmund a profitat de eșecul lui Bayern și a urcat pe primul loc în Bundesliga

Prima în scenă a intrat Bayern Munchen, care a evoluat în deplasare cu Mainz, iar lucrurile începuseră bine pentru băieții lui Thomas Tuchel, care au deschis scorul prin Sadio Mane și au intrat în avantaj la pauză datorită reușitei senegalezului.

În repriza secundă, totul a devenit un coșmar pentru „bavarezi”, care au încasat 3 goluri într-un interval de 14 minute, din minutul 65 până în minutul 79, de la Ludovic Ajorque, Leandro Barreiro și Aaron Martin, iar meciul a fost câștigat de gazde.

Thomas Tuchel traversează un moment dificil de când a ajuns pe banca lui Bayern Munchen și a reușit să câștige doar două meciuri din primele șapte, echipa fiind eliminată atât din Liga Campionilor, de Manchester City, cât și din Cupa Germaniei, de Freiburg.

„Părem secați de energie. Arătăm ca o echipă care a jucat deja 80 de meciuri sezonul acesta. Nu suntem în stare să jucăm un fotbal fără greșeală. Etapele trec și ne scapă punctele printre degete.

Nu trebuia să pierdem acest meci. Nu am fost suficient de concentrați, nu am dat nicio dovadă de dorință. Simt că jucătorii au rămas fără energie, nu știu de ce.

E un moment foarte dificil pentru noi, s-au întâmplat prea multe la echipă. Nu avem energie și nu o vom căpăta prin chemarea tuturor la antrenament mâine”, a declarat Thomas Tuchel, antrenorul lui Bayern, la finalul meciului cu Mainz.

Borussia, victorie fenomenală: 4-0 cu Frankfurt

Elevii lui Edin Terzic au intrat pe teren știind că o victorie îi va duce pe primul loc în clasament, însă cei de la Borussia Dortmund nu au părut să simtă vreo secundă presiunea imensă.

Jude Bellingham, Donyell Malen (x2) și Mats Hummels au marcat pentru o victorie categorică, un succes care aduce și mai aproape primul titlu din 2012 până în prezent.