Ploaie de goluri pe Allianz Arena! Bayern i-a dat șapte lui Bochum, iar Harry Kane a bifat primul său hat-trick la campioana Germaniei

Sursă: FC Bayern Munchen/Facebook

Bayern Munchen a zdrobit-o pe Bochum, scor 7-0, și nu a mai ținut cont nici măcar o secundă de prietenia dintre cele două cluburi.

Bayern a spulberat-o pe VfL Bochum, scor 7-0, în cea de-a cincea etapă din Bundesliga. Festivalul de goluri a fost deschis de camerunezul Eric Maxim Choupo-Moting, care a marcat în minutul patru din pasa lui Kinglsey Coman.

8 minute mai târziu, Harry Kane profita de o greșeală în defensiva echipei adverse și majora avantajul pentru campioana Germaniei. În minutul 28, Matthijs de Ligt primea o centrare de la căpitanul Joshua Kimmich, iar fundașul olandez reușea să marcheze dintr-o lovitură incredibilă de cap.

Cu 7 minute înainte de finalul primei reprize, Leroy Sane scăpa 1vs1 cu portarul Manuel Riemann și reușea să-l învingă fără probleme. În ciuda faptului că era deja 4-0 la pauză, Bayern nu avea de gând să se oprească din a marca în poarta celor de la Bochum.

Campioana Germaniei a început în forță și în ce-a de-a doua parte a meciului, Harry Kane reușind să marcheze din penalty pentru a-și trece în cont o dublă. Tânărul Mathys Tel, care l-a înlocuit pe Choupo-Moting în minutul 65, și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj.

În urma unei centrări pe jos a lui Mazraoui, chiar înainte de finalul partidei, Harry Kane avea să bifeze primul său hat-trick la Bayern.

Harry Kane, în culmea fericirii după ce a marcat trei goluri în poarta celor de la Bochum: „E distractiv! Toată lumea a fost în formă maximă”

După umilința aplicată celor de la VfL Bochum, scor 7-0, Harry Kane, care a bifat primul său hat-trick la Bayern, a transmis că el și colegii săi au fost în formă maximă astăzi și au făcut ca totul să pară prea ușor. Mai mult, atacantul englez a spus că este nerăbdător să meargă la Oktoberfest.

„Am jucat atât de bine astăzi și am avut mentalitatea potrivită. Am făcut ca totul să pară ușor și am avut atât de multă viteză cu mingea. Toată lumea a fost în formă maximă astăzi, ne-am simțit foarte bine.

Încep să cunosc echipa mai bine cu fiecare meci și lucrurile merg foarte bine. A fost o după-amiază perfectă, este distractiv să joc cu această echipă, mentalitatea băieților este grozavă. Aștept cu nerăbdare Oktoberfest-ul”, a declarat Harry Kane pentru Sky.

Publicat: 23 09. 2023, 21:14
Actualizat: 23 09. 2023, 21:25