Final de infarct în Bundesliga! Borussia Dortmund s-a încurcat acasă cu o echipă care avea 4 înfrângeri consecutive, Bayern a luat titlul cu un gol marcat în minutul 89!

27 May 2023, North Rhine-Westphalia, Dortmund: Soccer: Bundesliga, Borussia Dortmund - FSV Mainz 05, Matchday 34, Signal Iduna Park. Borussia Dortmund's Sébastien Haller after missing a goal-scoring opportunity. IMPORTANT NOTE: In accordance with the regulations of the DFL Deutsche Fußball Liga and the DFB Deutscher Fußball-Bund, it is prohibited to use or have used photographs taken in the stadium and/or of the match in the form of sequence pictures and/or video-like photo series.,Image: 779659593, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Borussia Dortmund a ratat titlul în Bundesliga după un final de infarct: deși era „la mâna ei” în ultima etapă, echipa lui Edin Terzic a remizat inexplicabil acasă cu Mainz, 2-2, iar Bayern a profitat de rezultatul rivalei și a cucerit al 11-lea trofeu consecutiv după victoria cu Koln, 2-1!

Borussia Dortmund a ratat titlul în Bundesliga după un final de infarct: Bayern, campioană pentru a 11-a oară consecutiv!

BVB avea un avans de două puncte în fața bavarezilor înaintea ultimei runde și avea nevoie de o victorie pe teren propriu cu Mainz, echipă care venea după patru eșecuri consecutive în Bundesliga, pentru a fi sigură că va cuceri primul titlu după o pauză de 11 ani indiferent de rezultatul pe care l-ar fi obținut formația pregătită de Thomas Tuchel.

Elevii lui Edin Terzic nu au părut însă conectați la miza partidei și au început dezastruos jocul de pe Signal Iduna Park: Mainz a deschis scorul încă din minutul 15, prin Hanche-Olsen. Patru minute mai târziu, gazdele au obținut o lovitură de la 11 metri, însă portarul Finn Dahmen i-a ghicit intențiile lui Sebastian Haller și a apărat șutul ivorianului! Peste alte câteva momente, în minutul 24, Onisiwo marca pentru 2-0 și stabilea scorul pauzei. În cealaltă partidă, Bayern a intrat în avantaj la vestiare, 1-0, după golul lui Kingsley Coman.

În repriza secundă, Borussia Dortmund a atacat în valuri, dar a reușit să marcheze abia în minutul 68, când șutul lui Raphael Guerreiro de la marginea careului mare l-a învins pe Dahmen cu ajutorul stâlpului din dreapta portarului. Speranțele „galben-negrilor” au înviat spre final pentru câteva momente, când Koln a egalat echipa lui Thomas Tuchel dintr-o lovitură de la 11 metri (’81), scor la care formația lui Terzic era campioană chiar și dacă ar fi pierdut cu Mainz.

Lovitura decisivă a fost dată de Jamal Musiala: introdus în ultimele minute pe gazon, tânărul mijlocaș a marcat golul victoriei pentru Bayern în minutul 89 cu un șut imparabil de la marginea careului și a păstrat titlul în Bavaria. În prelungiri, BVB a mai punctat odată tocmai prin fostul jucător al bavarezilor, Niklas Sule, și a făcut 2-2, insuficient însă pentru a mai schimba ceva.

Bayern și Borussia Dortmund au încheiat sezonul la egalitate de puncte, câte 71 fiecare, dar bavarezii s-au încoronat campioni datorită faptului că au fost superiori atât la golaveraj (+54 față de +39), cât și la meciurile directe (2-2 în tur, 4-2 pentru Bayern în retur).

Echipele de la Borussia Dortmund – Mainz 2-2

Dortmund: Kobel – Wolf, Süle, Hummels, Ryerson – Can, Guerreiro, Brandt – Malen, Adeyemi – Haller
Antrenor: Edin Terzić

Mainz: Dahmen – Hanche-Olsen, Bell, Fernandes – Caci, Barreiro, Kohr, Martin – Stach, Lee – Onisiwo
Antrenor: Bo Svensson

Echipele de la Koln – Bayern 1-2

Koln: Schwabe – Schmitz, Hubers, Chabot, Hector – Martel, Skhiri – Ljubicic, Kainz, Maina – Selke
Antrenor: Steffen Baumgart

Bayern: Sommer – Pavard, Upamecano, De Ligt, Mazraoui – Kimmich, Gravenberch – Sané, Müller, Coman – Gnabry