Bayern a făcut spectacol cu Borussia Dortmund în Der Klassiker: victorie categorică la debutul lui Thomas Tuchel pe banca „bavarezilor”! Campioana din Bundesliga revine pe primul loc

01 April 2023, Bavaria, Munich: Soccer: Bundesliga, Bayern Munich - Borussia Dortmund, Matchday 26, Allianz Arena, Bayern's Kingsley Coman (2vr) celebrates with teammates after his goal to make it 4-0. IMPORTANT NOTE: In accordance with the requirements of the DFL Deutsche Fußball Liga and the DFB Deutscher Fußball-Bund, it is prohibited to use or have used photographs taken in the stadium and/or of the match in the form of sequence pictures and/or video-like photo series.,Image: 766576168, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Bayern a făcut spectacol cu Borussia Dortmund în Der Klassiker, clasicul Germaniei, la debutul lui Thomas Tuchel pe banca bavarezilor: gazdele s-au impus cu 4-2 și au revenit pe primul loc în clasamentul Bundesligii.

Bayern a făcut spectacol cu Borussia Dortmund, scor 4-2

Tuchel a revenit în fotbal după o absență de 6 luni, după ce se despărțise de Chelsea în luna septembrie a anului trecut, iar neamțul și-a făcut debutul pe banca noii sale echipe tocmai împotriva Borussiei Dortmund, formație pe care a pregătit-o între 2015 și 2017.

Bayern a avut un start fantastic de partidă și a deschis scorul încă din minutul 13, după o gafă de proporții a portarului Gregor Kobel. Dayot Upamecano a trimis o pasă în adâncime către Leroy Sane, însă goalkeeperul oaspeților a luftat și a ratat contactul cu mingea, care s-a scurs în plasă.

Peste alte 300 de secunde, Thomas Muller și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor și a dublat avantajul gazdelor, iar peste alte 5 minute, căpitanul bavarezilor a reușit „dubla” și a făcut 3-0 după numai jumătate de repriză, stabilind și scorul pauzei.

Bayern a început excelent și repriza secundă, reușind să înscrie în minutul 51 prin Kingsley Coman pentru 4-0, bavarezii având ulterior alte două reușite anulate pe motiv de offside. Pe final de partidă, Borussia Dortmund a „sunat deșteptarea” printr-un penalty transformat de Emre Can (’72) și a mai spălat rușinea grație unui gol înscris de Malen (’90).

Datorită acestui succes, Thomas Tuchel îi readuce pe bavarezi pe prima poziție în Bundesliga, cu 55 de puncte, devansând-o tocmai pe Borussia Dortmund, care rămâne la două lungimi în spatele lui Bayern.

Echipele de la Bayern – Borussia Dortmund:

Bayern: Sommer – Pavard, Upamecano, de Ligt, Davies – Kimmich, Goretzka – Coman, Muller, Sane – Choupo-Moting
Rezerve: Ulreich – Gnabry, Mane, Cancelo, Blind, Gravenberch, Mazraoui, Musiala, Stanisic
Antrenor: Thomas Tuchel

Borussia Dortmund: Kobel – Wolf, Sule, Schlotterbeck, Ryerson – Can – Brandt, Bellingham, Guerreiro, Reus – Haller
Rezerve: Meyer – Ozcan, Dahoud, Hummels, Moukoko, Modeste, Malen, Adeyemi, Bynoe-Gittens
Antrenor: Edin Terzic

Thomas Tuchel, înaintea debutului la Bayern

Nu există o provocare mai mare decât să-mi încep timpul aici cu un meci împotriva lui Dortmund. Este cel mai mare joc din fotbalul german și are un element suplimentar, având în vedere starea actuală a clasamentului.

Borussia Dortmund se află într-o formă fantastică, dar asta nu ne va împiedica să intrăm în provocare cu entuziasm și anticipare. Este o mare tulburare când pleacă un antrenor principal, dar cel mai rapid mod de a câștiga încredere este să mergi direct pe terenul de antrenament.

În cele din urmă, îi ajută pe toată lumea să iasă pe teren pentru a crea anticiparea pentru sâmbătă seara. Este un joc uriaș pentru noi toți. Este o chestiune de a construi încrederea și anticiparea”, spunea Thomas Tuchel înaintea meciului.

Publicat: 01 04. 2023, 21:26
Actualizat: 01 04. 2023, 21:27