Germania, 2 meciuri, 17 goluri. Bayern a făcut scorul etapei. Rezultat halucinant la Leverkusen – Wolfsburg. Era 0-3 la pauză

Wolfsburg, ocupanta locului doi în Bundesliga, s-a deplasat la Bayer Leverkusen pentru un meci din etapa a 21-a a primei ligi germane.

Oaspeții au avut o primă repriză perfectă, iar la pauză conduceau cu un neverosimil 3-0, prin golurile marcate de Dost (6′, 29′) și Naldo (17′). Antrenorul lui Leverkusen, Schmidt, a efectuat trei schimbări la pauză și i-a trimis pe teren pe Drmic, Rolfes și Brandt, iar acest lucru a revitalizat jocul gazdelor. În numai trei minute, Son Heung-Min (57′, 62′) a făcut 2-3, pentru ca Dost să facă hattrick-ul în minutul 63. După alte patru minute însă Son Heung-Min a marcat al treilea său gol, iar în minutul 72 Bellarabi a restabilit egalitatea pe tabelă, 4-4. Nu acesta a fost totuși scorul final pentru că Bas Dost a mai marcat o dată, al patrulea său gol în acest meci, în ultimul minut de joc, și a adus victoria oaspeților cu 5-4.

În timp ce la Leverkusen s-au marcat 9 goluri, la Munchen, Bayern a înscris de una singură de opt ori. Echipa antrenată de Pep Guardiola a dominat clar meciul cu Hamburg, câștigat cu 8-0, golurile bavarezilor fiind marcate de Muller (21′-pen, 55′), Goetze (23′, 89′), Robben (36′,47′), Lewandowski (56′) și Ribery (69′).

Publicat: 14 02. 2015, 18:44
Actualizat: 14 02. 2015, 18:50