Genul programului: thriller! Nebunie în Arsenal – Liverpool 3-3, cu 3 goluri în 5 minute! VIDEO | Reușită FABULOASĂ‚ a lui Xhaka

Arsenal și Liverpool au oferit cel mai tare meci al finalului de an. Etapa a 19-a din Premier League a adus pe retina fanilor „cormorani” finala din 2006 de la Istanbul, cu AC Milan (3-3, câștigată de englezi la penalty-uri). De data aceasta, însă, cu Liverpool de cealaltă parte.

Concret, Liverpool a condus cu 2-0 pe terenul lui Arsenal, după golurile lui Coutinho (26) și Salah (52), însă trupa lui Wenger a reușit să întoarcă scorul în doar 5 minute, după ce Sanchez (53), Xhaka (56) și Ozil (58) au marcat. Firmino a stabilit scorul final, în minutul 71. Reușita elvețianului Xhaka a fost una de excepție: mijlocașul a șutat puternic de la distanță și l-a surprins pe Mignolet. VIDEO cu golurile partidei.

În urma rezultatului, Liverpool rămâne pe locul 4 în clasament, cu 35 de puncte, în timp ce Arsenal se află pe poziția a 5-a, cu 34 de puncte strânse în 19 runde din Premier League. Liverpool urmează să joace cu Swansea, pe Anfield, în timp ce Arsenal va merge în deplasare la Crystal Palace.

În finala de Liga Campionilor din 2006, de la Istanbul, Liverpool a fost condusă cu 3-0 de AC Milan la pauză, însă „cormoranii”, ghidați de pe bancă de Rafa Benitez și din teren de Steven Gerrard, au revenit și au împins meciul în prelungiri pentru ca, mai apoi, să câștige la loviturile de departajare.

Publicat: 23 12. 2017, 10:28
Actualizat: 23 12. 2017, 10:29