Genk, adversara Astrei Giurgiu în Europa League, a fost eliminată în semifinalele Cupei Belgiei

KRC Genk, adversara Astrei Giurgiu în șaisprezecimile de finală ale UEFA Europa League, a pierdut, marți, meciul de pe teren propriu cu Oostende, scor 0-1, în manșa retur a semifinalelor Cupei Belgiei și a părăsit această competiție.

Musona a înscris singurul gol al partidei, în minutul 8. Genk a ratat un penalty în minutul 70, prin Naranjo. În partida tur, la Oostende, cele două echipe au remizat, scor 1-1.

Antrenorul echipei Genk, olandezul Albert Stuivenberg, a folosit următoarea formulă: Ryan – Castagne, Colley, Dewaest (Susic 72′), Uronen – Heynen, Malinovsky (Berge 85′), Pozuelo – Trossard, Samata (Naranjo 23′), Schrijvers.

Până la primul meci împotriva Astrei Giurgiu, Genk va mai juca trei partide în campionat, cu Mouscron, Waasland-Beveren și Sint-Truiden. În clasament, Genk se află pe poziția a opta după 24 de etape, cu 34 de puncte.

Manșa tur a confruntării dintre Genk și Astra Giurgiu, în șaisprezecimile de finală ale UEFA Europa League, este programată pe 16 februarie, de la ora 20.00, pe terenul campioanei en-titre a României. Partida retur va avea loc o săptămână mai târziu, în Belgia.