„Galacticii”, stele căzătoare! Osasuna – Real Madrid 0-0!** Fără Ronaldo pe teren, „albii” s-au făcut de râs cu ultima clasată

Fără Ronaldo, suspendat pentru cumulul de cartonașe, Real Madrid s-a chinuit cu Osasuna, ultimul loc în Primera Division

Criza se prelungește la Real Madrid și probabil nu-și se va încheia până când Jose Mourinho nu va semna demisia. „Albii” n-au strălucit nici măcar în fața ultimei clasate. Ronaldo, principala armă a lui Mourinho, a lipsit pentru prima dată după 60 de meciuri în care a fost titular în campionat, iar acest lucru s-a văzut cât se poate de clar.

De altfel, statisticile spun că Real a învins în 79% din meciuri cu Ronaldo pe teren și numai în 69% când portughezul a lipsit. Madrilenii au pasat, au încercat, dar s-a văzut că Ronaldo este esențial în jocul lor. Pe de altă parte, Modric a bifat încă un meci în care n-a justificat nici măcar un cent din suma de transfer plătită lui Tottenham.

Mourinho a scrâșnit și mai tare din dinți, în minutul 75, când Kaka a văzut al doilea galben. Brazilianul a comis un fault și fost eliminat după numai un sfert de oră de la momentul în care îi luase locul lui Higuain. Culmea este că „albii” au jucat ceva mai bine după această eliminare. Antrenorul Realului a avut confirmarea unei noi seri negre în minutul 78, când Callejon a marcat, dar arbitrii au semnalat corect o poziție de off-side.

S-a terminat 0-0, iar Barcelona se poate distanța la 18 puncte.

OSASUNA: Fernandez – Bertran, Arribas, Ruben, Damia – Lolo, Oier – Cejudo, Armenteros, Nino – Sola

Rezerve: Timor, Ricardo, Punal, Migul Flano, Loe, Llorente, de la Cuevas

REAL MADRID: Casillas – Arbeloa, Varane, Albiol, Coentrao – Alonso, Khedira – Callejo, Modric, Di Maria – Higuain

Rezerve: Jesus, Marcelon, Ozil, Kaka, Essien, Carvalho, Benzema

Publicat: 12 01. 2013, 22:48
Actualizat: 13 01. 2013, 17:46